Warsztaty robienia antycznej biżuterii i malowania portretów, zajęcia o sposobach odmierzania czasu i o historii polskiego pieniądza papierowego – to niektóre atrakcje dla dzieci przygotowane na ferie przez muzeum na Zamku Lubelskim w Lublinie.
Zajęcia organizowane w muzeum w czasie ferii zimowych cieszą się zwykle bardzo dużym zainteresowaniem. Kierownik działu marketingu w muzeum Dorota Wawryniuk powiedziała PAP, że w ubiegłym roku w warsztatach uczestniczyło w sumie około 600 osób, a chętnych było więcej, często brakowało miejsc.
"W tym roku zajęć będzie nieco więcej, będą się odbywały też w soboty i niedziele. Spodziewamy się, że i uczestników będzie więcej niż rok temu" – zaznaczyła.
Na warsztatach pt. "Starożytne Amulety" uczestnicy będą się mogli dowiedzieć, w jaki sposób oraz z czego przed wiekami wykonywano amulety, a następnie samodzielnie wykonać amulety z gliny. Podczas zajęć poświęconych antycznej biżuterii dowiedzą się, jak w pradawnych czasach powstawały szklane paciorki i kto pierwszy potrafił wytapiać szkło, wykonają też własnoręcznie paciorek, wzorowany na autentycznych zabytkach.
Specjalne zajęcia poświęcone będą papierowym polskim pieniądzom. Ich uczestnicy poznają dwa wieki historii tego środka płatniczego w Polsce w latach 1794 – 1994. Podczas warsztatów pt. "Dlaczego czas goni nas" dzieci zobaczą zabytkowe już narzędzia służące dawniej do odmierzania czasu i dowiedzą się, jakie były sposoby odmierzania czasu w dawnych wiekach.
Muzeum przygotowało też warsztaty na temat sztuki portretowania. Dzieci dowiedzą się na nich, jak powstaje portret i co mówią pozy oraz rekwizyty na nim widoczne. Będą też przyglądać się portretom najsłynniejszych artystów i same będą mogły spróbować namalować portret.
Podczas ferii zaplanowano również m.in. zajęcia na temat historii oręża polskiego - umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy. Będą też warsztaty poświęcone projektowaniu ubrań i modzie przyszłości, a także dotyczące haftu ludowego czy strojów ludowych Lubelszczyzny.
Wiele zajęć związanych będzie z historią i zabytkami Lublina, w związku przypadającą w tym roku rocznicą 700-lecia tego miasta. Będą to m.in. warsztaty o historii Bramy Krakowskiej czy okolicznościach powołania na tron polski Władysława Jagiełły i roli Lublina w objęciu przez nowego króla władzy.
Z okazji jubileuszu Lublina specjalną atrakcję dla dzieci - żywą grę planszową "Budujemy Lublin" - przygotowało też na ferie tutejsze Muzeum Wsi Lubelskiej. Uczestnicy tej gry historycznej połączonej z warsztatami rzemieślniczymi będą odkrywać i poznawać zmieniające się w czasie materiały budowalne, surowce do wyposażenia mieszkań, odzież, żywność używane w miejscu, w którym powstał i rozwijał się Lublin.
Muzeum Wsi Lubelskiej przygotowało także propozycje warsztatów wycinanki strzyżewickiej, robienia dawnych lalek motanek, a także warsztatów teatralnych.
Feerie zimowe woj. lubelskim potrwają od 16 do 29 stycznia.(PAP)
ren/ malk/