22 stycznia przypada 140. rocznica urodzin Bolesława Leśmiana. Urodziny autora "Łąki" świętowane będą m.in. w Zamościu, Iłży, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu.
W 2017 r. przypada 80. rocznica śmierci i 140. rocznica urodzin autora "Sadu rozstajnego". Propozycja senatora Jerzego Fedorowicza by to właśnie Bolesław Leśmian był jednym z patronów roku 2017 nie znalazła uznania w oczach większości senatorów, którzy wybrali na patronów 2017 r. lekarza Władysława Biegańskiego, generała Józefa Hallera, Tadeusza Kościuszkę oraz Władysława Raczkiewicza. Rok 2017 jest też rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej.
Polski parlament uczci jednak pamięć poety. W styczniu sejmowa komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie przyjęła poselski projektu uchwały "w sprawie uczczenia przypadających w tym roku dwu rocznic - 140. rocznicy urodzin Bolesława Leśmiana (22 stycznia) i 80. rocznicy jego śmierci (5 listopada)". Przedstawiciel wnioskodawców, poseł Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna) mówił: "Myślę, że to jest taki moment, że warto podkreślić siłę refleksji poetyckiej Leśmiana. On, jak mało kto w polskiej literaturze okresu Młodej Polski, był tym pisarzem - poetą, twórcą dramatów - który niezależnie od różnych kontekstów polityczno-społecznych uwierzył w siłę słowa. Polszczyzna była jego terytorium, jego republiką".
"To jest poeta tej miary co Kochanowski, Mickiewicz i Słowacki. Poeta, który czerpał z polskiej tożsamości, polskiej tożsamości ludowej, umiał to wszystko, co usłyszał w polskości przetransferować do poezji, budując bardzo konsekwentny obraz metafizyczny" - mówiła Joanna Lichocka (PiS). Ostatecznie jednak nie udało się jednak Sejmowi przyjąć tej uchwały przed 140 rocznica urodzin poety z powodu zawieszenia prac Izby Niższej. Joanna Lichocka zapewniła w piątek, w rozmowie z PAP, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, zostanie ona uchwalona.
Urodziny Bolesława Leśmiana będą jednak obchodzone. Pod koniec listopada zamojscy radni zdecydowali, że rok 2017 będzie poświęcony Bolesławowi Leśmianowi, który prowadził w tym mieście kancelarię notarialną. 22 stycznia na Rynku Wielkim odbędzie się uroczysta inauguracja zamojskiego Roku Leśmiana. O 14 impreza rozpocznie się od zbiorowej degustacji wielkiego tortu z lizaków w kolorze niebieskim, przygotowanego przez Manufakturę Słodyczy. Potem odbędzie się pokaz rzeźbienia w lodzie - specjaliści z Warszawy wykreują zeń popiersie Bolesława Leśmiana. W tym samym czasie na pobliskim lodowisku będzie można poćwiczyć z mistrzynią Polski w jeździe figurowej na lodzie – Dorotą Pieńkoś, a w patio restauracji Morandówka odbywać się będzie wspólne czytanie poezji Leśmiana. "Na zakończenie imprezy wypuścimy do nieba 140 lampionów szczęścia" - informują organizatorzy.
Także w Iłży, gdzie Bolesław Leśmian spotkał swoją wielką miłość - Dorę Lebenthal i gdzie napisał "W malinowym chruśniaku", 2017 będzie Rokiem Bolesława Leśmiana. Stosowną uchwałę podjęli miejscy radni. W tym roku zostanie otwarta Izba Bolesława Leśmiana w Punkcie Informacji Turystycznej na Placu 11-go Listopada. Będą tam prezentowane pamiątki związane z poetą.
22 stycznia na wrocławskim rynku, przy pomniku Fredry Leszek Budrewicz i Adam Witas organizują imprezę zatytułowaną "ROCK Leśmiana". W programie m.in. głośna lektura wierszy - każdy chętny może przynieść swój ulubiony tekst Leśmiana.
Także Żydowski Instytut Historyczny chce uczcić poetę, tym bardziej, że z ulicą Tłomackie, przy której pod numerem 3/5 znajduje się dziś ŻIH, związana była już w drugiej połowie XIX w. rodzina Leśmianów. Bernard Lesman (zapisujący ówcześnie swoje nazwisko jako Lessmann), dziadek Bolesława, był warszawskim księgarzem i miał księgarnię pod nieistniejącym już dziś adresem Tłomackie 9/11/13. Działała tam do roku 1872, kiedy Leśman przeniósł ją na ul. Leszno. "Rok 2017 będzie więc symbolicznym powrotem Leśmiana na Tłomackie. Co miesiąc w księgarni ŻIH odbywać się będą wydarzenia kulturalne upamiętniające twórczość słynnego poety" - zapowiada ŻIH. Cykl rozpocznie 29 stycznia spotkanie "Urok Leśmiana" z udziałem Krystyny Dąbrowskiej, Jarosława Mikołajewskiego, Piotra Pazińskiego i Justyny Sobolewskiej.
W Łodzi, gdzie Leśmian w latach 1916-17 pracował jako kierownik literacki Teatru Polskiego (obecnie Teatr im. Stefana Jaracza) muzyk i kompozytor Michał Tabako razem z Bartoszem Turzyńskim, aktorem i reżyserem Teatru Nowego ogłosili Samozwańczy Rok Leśmiana. Organizatorzy chcą nie tylko przypomnieć poetę, ale też przygotować poświęcony mu projekt artystyczny wzbogacony kampanią społeczno-edukacyjną, skierowaną także do publiczności z dysfunkcją wzroku lub słuchu. Projekt przewiduje zrealizowanie słuchowisk radiowych, multimedialnego spektaklu teatralnego na podstawie "Baśni o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze", warsztaty i wieczór Leśmianowskich erotyków.
Muzeum Literatury w Warszawie także zamierza uczcić stulecie urodzin poety. We wtorek 24 stycznia w muzeum Andrzeja Struga, odbędzie się leśmianowski wieczór urodzinowy podczas którego prelekcję "Przyszedłem na świat poprzedzon żałobą" wygłosi Piotr Łopuszański, zaś fragmenty poezji i prozy Leśmiana przeczyta Grzegorz Gierak.
Tajemniczy Nieistniejący Komitet ds Społecznych Obchodów Roku Bolesława Leśmiana zaprasza na spotkanie z okazji 140 urodzin poety, które odbędzie się w niedzielę w stołecznej kawiarni "Kwadratowa". "Będzie to, o ile nam wiadomo, inauguracja Roku Leśmianowskiego w Warszawie" - piszą organizatorzy. Z tej okazji wystąpią m.in. poeta i wokalista Grzegorz Uzdański oraz grupa Warsaw Improvisers Orchestra. Jak zapowiadają organizatorzy scena "Kwadratowej" pozostanie przestrzenią otwartą dla tych, którzy chcieliby powiedzieć, zaśpiewać, zatańczyć lub zagrać coś Leśmiana bądź o Leśmianie. "Zapraszamy też tych, którzy chcieliby przy tej okazji o Leśmianie pomilczeć" - dodają. (PAP)
aszw/ pat/