30.09.2010 Rzeszów (PAP) - Ok. 35 tys. osób odwiedziło w tym roku miejsce internowania prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego w Komańczy w Bieszczadach. Izba pamięci mieści się w klasztorze sióstr nazaretanek. W Komańczy prymas więziony był w latach 1955-56.
"Z roku na rok systematycznie rośnie liczba odwiedzających nasz klasztor. W ostatnich latach było to średnio ponad 40 tys. osób. Dominują ludzie młodzi" - powiedziała siostra Bogumiła Zamora.
W klasztorze nazaretanek można obejrzeć liczne pamiątki po Prymasie Tysiąclecia.
"Zachowały się m.in. ornat, mszał, różaniec, kałamarz, lampa naftowa i żelazne łóżko. Zwiedzający mogą także zobaczyć kaplicę, gdzie prymas Wyszyński codziennie odprawiał nabożeństwa" - powiedziała siostra Bogumiła.
W Komańczy prymas Wyszyński przebywał od 29 października 1955 r. do 28 października 1956 r. W tym czasie napisał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, dokończył "List do kapłanów" oraz zredagował "Zapiski więzienne". W sumie napisał ok. 3 tys. stron maszynopisu.
Klasztor nazaretanek był czwartym z kolei miejscem przetrzymywania internowanego 25 września 1953 r. przez władze PRL kardynała Wyszyńskiego. Po wyjściu z internowania prymas Wyszyński trzykrotnie odwiedził Komańczę - w 1958, 1972 i 1976 r.
Stefan Wyszyński (ur. w 1901 r.) przez 32 lata - od 1948 roku - stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce. W okresie komunistycznych represji wobec Kościoła i społeczeństwa bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu. Gdy rząd zdecydował się na jawną ingerencję w wewnętrzne życie Kościoła i w zasady obsadzania stanowisk kościelnych, prymas wypowiedział swoje słynne "non possumus".
W 1953 r. Wyszyński został uwięziony. Do 1956 r. przebywał w Rywałdzie, Stoczku, Prudniku i Komańczy. Był niekwestionowanym autorytetem moralnym, duchowym współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu. W latach 1980-81 wspierał i chronił przed zagrożeniami rodzącą się Solidarność.
Zmarł 28 maja 1981 r. i został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w krypcie biskupów warszawskich. Od 1 czerwca 1987 r. ciało prymasa spoczywa w specjalnej kaplicy grobowej. Po jego śmierci, w związku z zasługami dla Kościoła i Ojczyzny, zaczęto go określać mianem Prymasa Tysiąclecia.(PAP)
kyc/ ls/ jbr/
Na zdjęciu: spotkanie prymasa Stefana Wyszyńskiego ze studentami w Pałacu Prymasowskim po uwolnieniu z więzienia w Komańczy. Warszawa, 11.1956 r. Foto.:PAP/CAF/Marian Sokołowski