Warmińsko-mazurski kurator oświaty zaopiniował pierwsze wnioski samorządów dotyczące nowej sieci szkół od 1 września tego roku. Do tej pory 12 samorządów złożyło do kuratorium wnioski dotyczące propozycji nowej organizacji placówek edukacyjnych.
Jak poinformowała w piątek na konferencji prasowej Mirosława Gralla-Kaperzyńska z warmińsko-mazurskiego kuratorium oświaty, do tej pory 12 jednostek samorządu terytorialnego złożyło wnioski o zaopiniowanie przez kuratora nowej sieci szkół, która ma obowiązywać od 1 września tego roku w związku z reformą oświaty, zakładającą likwidację gimnazjów i przywrócenie ośmioklasowej szkoły podstawowej.
Jak dodała, 3 wnioski dotyczące nowej sieci szkół złożyły powiaty: iławski, węgorzewski i gołdapski a 9 wniosków wysłały gminy: Rychliki, Lubawa, Lubomino, Reszel, Mrągowo, Dąbrówno, Bartoszyce, Morąg i Kurzętnik. "Kurator wydał do tej pory dwie opinie i są to opinie pozytywne a dotyczą nowej sieci szkół: w Morągu i Kurzętniku. Spodziewamy się, że najwięcej wniosków o opinie w sprawie nowej sieci szkół na terenie gminy czy powiatu złożą samorządowcy w połowie lutego"- podkreśliła.
Ostateczny termin zatwierdzenia nowej sieci szkół to 31 marca. Do tego czasu rady gmin muszą przyjąć uchwały w sprawie nowej organizacji placówek edukacyjnych. Przed przyjęciem uchwał opinie do projektów wprowadzających zmiany wydaje kurator oświaty.
Jak zaznaczył wicekurator Wojciech Cybulski z dotychczasowych konsultacji z samorządowcami wynika, że nowa organizacja szkół proponowana przez powiaty czy gminy nie będzie się wiązać z redukcją etatów nauczycielskich.
"Należy przyjąć, jak zapewniają wójtowie, iż nie ma zagrożenia jeśli idzie o kadrę, nauczyciele będą prace mieli"- podkreślił wicekurator Cybulski.
Dyrektor Gralla-Kaperzyńska podkreśliła, że samorządowcy korzystają z infolinii uruchomionej przez urzędników, po to by rozwiać wątpliwości związane z reformą ustroju szkolnego.
"Z licznych rozmów i wypowiedzi samorządowców wynika, że przejawiają oni troskę o dobro uczniów, przykładają wagę do utrzymania kadry nauczycielskiej i liczą się z opinią rodziców. Biorą także pod uwagę wykorzystanie bazy szkolnej już istniejącej" - dodała.
Na konferencji podano także, że ustawa wprowadzająca nowe prawo oświatowe nałożyła do 31 stycznia obowiązek aktualizacji wpisu do ewidencji szkół prowadzonych przez stowarzyszenia lub osoby fizyczne. Jeśli tego placówki nie uczyniły to oznacza, że szkoły te będą wygaszane w kolejnych latach.
Na 12 niepublicznych gimnazjów w woj. warmińsko-mazurskim, trzy gimnazja prowadzone przez podmioty inne niż samorządy nie złożyły takich informacji i będą one w kolejnych latach likwidowane. Chodzi o: gimnazjum w Gołdapi, gimnazjum Zakonu Pijarów w Elblągu i specjalne gimnazjum w Kruzach w gminie Kolno. (PAP)
ali/ wkt/