Powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, realizującego zadania związane z upamiętnieniem wydarzeń i osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem przez Polskę niepodległości, zakłada projekt ustawy poparty przez sejmową komisję kultury.
Projekt ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej został przedłożony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Określa on zasady przygotowania obchodów, powołuje Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, który ma realizować zadania mające na celu upamiętnienie i uroczyste uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem przez Polskę niepodległości.
"Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Podczas jego dorocznych obchodów czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej" - napisano w uzasadnieniu projektu, którym w czwartek zajęła się sejmowa komisja kultury.
Posłowie poparli projekt wprowadzając do niego poprawki głównie o charakterze językowym, techniczno-legislacyjnym i uzupełniającym. Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta zobowiązali się także do przedłożenia podczas drugiego czytania poprawki zawierającej przepis przejściowy związany z możliwością zmiany członków komitetu po wyborach w 2020 r.
Posłem sprawozdawcą projektu został Dariusz Piontkowski (PiS).
Projekt przewiduje, że do zadań tworzonego komitetu w latach 2017-2021 ma należeć coroczne przyjmowanie planu obchodów państwowych uroczystości związanych z odzyskaniem i utrwaleniem przez Polskę niepodległości. Ma on także promować ideę upamiętnienia odzyskania i utrwalenia niepodległości w kraju i za granicą.
Inicjować będzie też współpracę między organami władzy państwowej, samorządu terytorialnego, kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, partiami politycznymi, związkami zawodowymi, organizacjami kombatanckimi i innymi organizacjami społecznymi oraz podmiotami zainteresowanymi udziałem w obchodach. Komitet na wniosek prezydenta ma również wyrażać opinię w sprawach udzielenia patronatu głowy państwa nad uroczystościami związanymi z uczczeniem odzyskania i utrwalenia przez RP niepodległości.
W skład komitetu mają wejść m.in. prezydent jako przewodniczący; marszałkowie Sejmu i Senatu, prezes Rady Ministrów; ministrowie właściwi ds. kultury, administracji publicznej, spraw zagranicznych, oświaty oraz szkolnictwa wyższego; minister obrony narodowej; pełnomocnik rządu ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej jako sekretarz komitetu; prezes IPN i szef Kancelarii Prezydenta RP.
W komitecie mają także uczestniczyć m.in. przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań oraz organizacji społecznych.
Prace komitetu będą się odbywać na posiedzeniach zwoływanych przez prezydenta. Z wnioskiem o ich zwołanie będzie mógł także wystąpić sekretarz komitetu lub co najmniej połowa członków. Szczegółowe zasady i tryb działania komitetu określi regulamin uchwalony przez komitet.
Jak głosi uzasadnienie, rozwiązania przewidziane w ustawie obejmują zarówno obchody rocznic wydarzeń z roku 1918, jak i z kolejnych lat, kiedy niepodległość była utrwalana na całym ówczesnym obszarze RP.
"Odzyskiwanie niepodległości wiązało się bowiem z odzyskiwaniem suwerenności państwowej w wyniku powstań oraz walk i wojen prowadzonych na obszarach zamieszkałych przez Polaków i należących ongiś do Rzeczypospolitej. Z tego względu Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej nie mogą ograniczać się jedynie do wydarzeń z roku 1918, a tym bardziej zawężać do symbolicznej daty 11 listopada 1918 r., ale powinny objąć także wojnę polsko-bolszewicką i inne wydarzenia tamtego okresu, aż po rok 1921" - podkreślono. (PAP)
akn/ mow/