Popularyzujące osobę i twórczość Karola Szymanowskiego towarzystwo muzycznego jego imienia obchodzi w tym roku swe 40-lecie. Świętowanie jubileuszu rozpocznie się 1 marca w Katowicach koncertami festiwalu "Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego".
Będzie to jednocześnie jubileuszowa, 20. edycja festiwalu. Kulminację świętowania 40-lecia Towarzystwa zaplanowano na październik.
Jak powiedziała PAP dyrektor biura Towarzystwa Aleksandra Żemła, ideą "Wieczorów..." jest przedstawienie utworów Szymanowskiego "w kontekście dzieł innych twórców muzyki europejskiej jego czasów, by ukazać szerokie spektrum prądów i wzajemnych inspiracji, które miały miejsce w sztuce muzycznej ubiegłego stulecia".
Koncerty będą odbywać się przez cały marzec w gmachu Akademii Muzycznej w Katowicach, której Szymanowski jest patronem. Ostatni - 29 marca - będzie jednocześnie uczczeniem 80. rocznicy śmierci kompozytora. Artyści wykonają wówczas m.in. jego 6 pieśni kurpiowskich na chór a capella, Etiudę b-moll op. 4 oraz I Koncert skrzypcowy op. 35. Wystąpi m.in. Akademicka Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.
Podczas dotychczasowych edycji "Wieczorów..." wystąpili m.in. Andrzej Jasiński, Wojciech Świtała, Beata Bilińska, Zbigniew Raubo, Katarzyna Popowa-Zydroń, Marek Toporowski, Piotr Pławner, Łukasz Długosz, Urszula Kryger, Ewa Biegas, Camerata Silesia, Kwartet Śląski, a także goście z Belgii, Czech i Węgier.
Kolejnymi akcentami obchodów 40-lecia Towarzystwa Szymanowskiego będą: 40. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem (lipiec/sierpień), II Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (wrzesień) oraz Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku" (październik).
Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego powstało podczas zjazdu założycielskiego 1 października 1977 r. w Zakopanem w willi Atma, w której kompozytor mieszkał w latach 1930-35, a gdzie obecnie znajduje się poświęcone Szymanowskiemu muzeum. Willa jest także siedzibą Towarzystwa.
Jego celem jest popularyzacja osoby i twórczości Karola Szymanowskiego, uznawanego obok Fryderyka Chopina za najwybitniejszego polskiego kompozytora. Towarzystwo organizuje festiwale muzyczne (głównie w Zakopanem i Katowicach), koncerty w kraju i za granicą, a także konkursy wiedzy o kompozytorze, wykłady i wystawy.
Od 2012 r. organizowane są także międzynarodowe konkursy muzyczne im. K. Szymanowskiego. Dotychczas odbyły się dwie edycje konkursu kompozytorskiego (w których wzięło udział 315 kompozytorów z 36 krajów) oraz jedna edycja konkursu kwartetów smyczkowych (jesienią odbędzie się kolejna). W najbliższych latach planowana jest organizacja kolejnych konkursów - skrzypcowych, fortepianowych i śpiewaczych.
Obecnie Towarzystwo liczy ok. stu członków. Prezesem jest prof. Joanna Domańska. Wśród honorowych członków wymienić można Artura Rubinsteina, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara czy Sir Simona Rattle’a.
Towarzystwo utrzymuje się ze składek członkowskich i darowizn, w tym z jednoprocentowego odpisu dla instytucji pożytku publicznego. Członkowie zarządu angażują się społecznie.
Komitetowi Honorowemu obchodów jubileuszu przewodniczy Prezydent RP Andrzej Duda.
Karol Szymanowski (1882-1937), kompozytor, pianista i krytyk muzyczny, przedstawiciel Młodej Polski, określany jako ojciec polskiej muzyki XX w. Kompozytor skomponował kilkadziesiąt dzieł solowych, kameralnych, symfonicznych i wokalno-instrumentalnych. Jego muzyka na stałe weszła do światowego repertuaru, jest wykonywana i nagrywana przez najlepszych artystów.
29 marca przypada 80. rocznica śmierci kompozytora. (PAP)
akp/ pat/