Spotkania z autorami, panele dyskusyjne, projekcje filmów historycznych czy Salon Książki Muzealnej - to niektóre z wydarzeń towarzyszących XIX Targom Książki Historycznej, które rozpoczęły się w czwartek w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.
Spotkania z autorami, panele dyskusyjne, projekcje filmów historycznych czy Salon Książki Muzealnej - to niektóre z wydarzeń towarzyszących XIX Targom Książki Historycznej, które rozpoczęły się w czwartek w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.
Targi Książki Historycznej są organizowane od 1992 roku przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. To cykl imprez, spotkań autorskich, promocji książek oraz pokazów filmów fabularnych i dokumentalnych. Ich otwarcie jest połączone z wręczeniem Nagrody KLIO i nagrody im. prof. Jerzego Skowronka.
"Impreza ta jest okazją do zapoznania się z dorobkiem literatury historycznej dostępnym na rynku. Oferuje możliwość zapoznania się z ofertą ponad 100 wydawców z całej Polski, którzy łącznie zaprezentują ok. 1,5 tys. nowości wydawniczych, a łącznie sądzę, że nawet 3 tys. publikacji. W tym roku, po raz pierwszy został także zorganizowany Salon Książki Muzealnej, na którym kilkadziesiąt wydawnictw muzealnych zaprezentowało swój dorobek często mało znany czytelnikom. Mam nadzieję, że tegoroczna nagroda KLIO będzie również kolejnym elementem promującym historię" - mówił podczas otwarcia Targów przewodniczący Porozumienia Wydawców Książki Historycznej, Zbigniew Czerwiński.
Robert Kostro, dyrektor biorącego udział w Targach Muzeum Historii Polski powiedział PAP, że w jego ocenie to obecnie największa i najważniejsza tego typu impreza historyczna w Polsce. "Uczestniczymy w niej na kilku płaszczyznach - prezentujemy swoje publikacje, uczestniczymy w Salonie Książki Muzealnej, mamy program filmowy, a w niedzielę dla najmłodszych przygotowaliśmy program opowiadający, czym praca detektywa jest podobna do pracy historyka" - opowiadał Kostro.
W liście do uczestników Targów, odczytanym przez doradcę prezydenta Tomasza Nałęcza, Bronisław Komorowski podkreślił swoją radość z istnienia tego typu imprezy. "Jestem przekonany, że Targom jak co roku towarzyszyć będzie uroczysta atmosfera wielkiego święta dziejopisarstwa, zarówno naukowego, jak i bardziej popularnego, jak też prawdziwej duchowej uczty dla wszystkich wyznawców dostojnej muzy historii" - zaznaczył w piśmie prezydent.
Wśród atrakcji Targów znalazł się Salon Dwudziestolecia Międzywojennego, przybliżający klimat międzywojennej Warszawy. W ramach Salonu pisarze i aktorzy opowiadać będą o życiu artystycznym tamtych lat. Można będzie również obejrzeć fragmenty przedstawień teatralnych związanych z tamtym okresem.
Częścią Targów będzie także panel dyskusyjny poświęcony historii i dyskusji historycznej w internecie oraz pokazy grupy rekonstrukcyjnej i prezentacje historycznych gier planszowych. Odwiedzający Targi mogą również wziąć udział w spacerach historycznych poprowadzonych przez Sylwię Chutnik, Sławomira Kopra i Tomasza Mościckiego, poświęconych baśniom i legendom Warszawy (dla dzieci 3-8 lat), nieistniejącym teatrom Warszawy oraz dawnym kawiarniom warszawskim.
Dla najmłodszych czytelników zaplanowano również na niedzielne południe spacer historyczny śladami baśni i legend warszawskich, gry i zabawy zorganizowane przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz Muzeum Historii Polski. Specjalnie dla dzieci muzealnicy zorganizują także lekcje, podczas których będzie można np. wytłoczyć druk na zabytkowej prasie.
Przybywający na imprezę będą mogli przejechać się tramwajem historycznym dowożącym warszawiaków w weekend targowy (27-28 listopada) do Zamku Królewskiego. Podczas przejażdżki varsavianiści opowiadać będą o Zamku i mieście.
Szczegółowy program XIX Targów Książki Historycznej jest dostępny pod adresem www.pwkh.pl. (PAP)
akn/ ls/