Stosunki dwustronne oraz bezpieczeństwo na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej były głównymi tematami rozmów ministra w Kancelarii Prezydenta Krzysztofa Szczerskiego podczas jego wizyty w Kairze w niedzielę i poniedziałek. Minister spotkał się też z Polonią i polskimi księżmi.
Spotkanie z przedstawicielami Polonii oraz polskimi księżmi pracującymi w Egipcie i Sudanie odbyło się w kairskiej parafii św. Marka, której opiekunem jest polski ksiądz Kazimierz Kieszek prowadzący tam m.in. szkołę dla niepełnosprawnych dzieci.
"Rozmowy dotyczyły sytuacji Polaków, działalności polonijnej, perspektyw dla polskiego biznesu i współpracy gospodarczej z Egiptem" - poinformowało Biuro Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta. Osobnym tematem rozmów była trudna sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w krajach afrykańskich.
Krzysztof Szczerski podczas swojej wizyty spotkał się z szefem MSZ Arabskiej Republiki Egiptu Samehem Szukrim, doradcą ds. bezpieczeństwa prezydenta Egiptu Fayzą Abul-Naga oraz Wielkim Szambelanem Kancelarii Prezydenta Tarekiem Afifim.
"Podczas rozmów pozytywnie oceniono stan stosunków dwustronnych wyrażając nadzieję na dalsze ich pogłębienie, szczególnie w zakresie współpracy gospodarczej. Przedyskutowano sytuację bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Strona egipska wysoko oceniła wkład polskich naukowców w badania archeologiczne i prace konserwatorskie w Egipcie" - podkreślono w komunikacie przekazanym PAP przez Biuro Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta.
Jak zaznaczono, w 2017 r. przypada 90. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Egiptem. W tym kontekście prezydent Andrzej Duda został zaproszony do złożenia oficjalnej wizyty w Egipcie. Ostatnia wizyta prezydenta Polski w Kairze miała miejsce na początku lat 90. XX w.
Według komunikatu prezydenckiej kancelarii wizyta ministra Szczerskiego jest kolejnym etapem w kampanii na rzecz polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Egipt obecnie jest niestałym członkiem RB ONZ.
Polska kandyduje na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.(PAP)
mce/ kno/ mok/