Spektakl „Kasieńka” opowiadający o tym, jak wygląda emigracja w oczach nastoletniej Polki, wystawi w niedzielę Teatr Miniatura w Gdańsku. Sztuka jest adaptacją powieści irlandzkiej pisarki, autorki książek dla dzieci i młodzieży, Sarah Crossan.
„+Kasieńka+ to uniwersalna opowieść, nie tylko dla młodzieży, o byciu innym, obcym; o tym, jak to przezwyciężyć i radzić sobie w sytuacji, gdy inni dookoła traktują cię jako kogoś gorszego” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Teatru Miniatura, Agnieszka Kochanowska.
Spektakl będzie miał nietypową formę inspirowaną filmem animowanym i grafiką komiksową.
Kochanowska wyjaśniła, że pod względem realizatorskim przedstawienie miesza w sobie różne gatunki. „Łączy w sobie teatr, film i słuchowisko. Aktorzy swoje emocje będą wyrażać wyłącznie ruchem i gestem. Nie będą nic mówić. Jedynym głosem w spektaklu będzie nagrana wcześniej narracja w wykonaniu 13-letniej Anny Andruszkiewicz, wyłonionej w castingu zorganizowanym przez teatr” – dodała.
“Kasieńka” (tytuł oryginału: „The Weight of Water”) to debiutancka powieść Sarah Crossan, irlandzkiej autorki książek dla dzieci i młodzieży. Utwór napisany białym wierszem, zdobył wiele nagród, m.in. CBI Eilis Dillon Award, UKLA Book Award czy niemiecką Luchs Preis. W Polsce książka Crossan została wydana w 2015 r.
Tytułowa bohaterka, mająca 12 lat, wyrusza z mamą z Gdańska do Coventry w Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu ojca, który wyjechał tam do pracy i słuch po nim zaginął. Trafia do nowej szkoły, gdzie z powodu słabszej znajomości języka wszyscy traktują ją jak gorszą.
Kochanowska podkreśliła, że inspiracją do opisania losów polskiej nastolatki na emigracji było dla Crossan autentyczne zdarzenie z udziałem Polki, dziewczyny jej brata. „Pracowała ona w sklepie i miała sytuację, w której jeden z Anglików zażądał, aby obsłużył go ktoś inny” – dodała.
Autorką adaptacji i reżyserką spektaklu jest Anna Wieczur-Bluszcz. Jako reżyserka teatralna zadebiutowała w 2001 r. sztuką „O stale obecnych” na podstawie wierszy ks. J. Twardowskiego dla Teatru Małych Form w Londynie. W latach 1999-2007 była związana z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie zrealizowała m.in. „Mizantropa” Moliera, „Deszcze” T. Mana i K. Bizio, „Porucznika z Inishmore” M. McDonagha.
Dla Teatru Miniatura Wieczur-Bluszcz zrealizowała słuchowisko „Tam, gdzie mieszka cisza”, które w 2016 r. zdobyło główną nagrodę XVI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w konkursie na słuchowisko dla dzieci i młodzieży.
Współautorami koncepcji wizualnej przedstawienia są Urszula Morga i Bartosz Mikołajczyk z cenionego studia animacji Esy Floresy, autorzy m.in. wielokrotnie nominowanych do nagród Yach Film teledysków (m.in. Kasi Klich, Nowiki, Pauliny Przybysz, grupy Habakuk). Wspiera ich Ewa Gdowiok, doświadczona scenografka po warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, wykonująca scenografię w teatrze, filmie, telewizji i reklamie, nagrodzona m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za wnętrza do filmu „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona.
Muzykę do spektaklu przygotował Łukasz Matuszyk, wirtuoz akordeonu i kompozytor, do tej pory współpracujący z teatrami z Wrocławia i Legnicy.
Sarah Crossan jest absolwentką Filozofii i Literatury oraz Creative Writing na Warwick University w Wielkiej Brytanii. Początkowo pracowała jako nauczycielka literatury angielskiej i teatru, od 2010 r. zajmuje się tylko twórczością pisarską. Oprócz "Kasieńki" ma w swoim dorobku jeszcze trzy książki. Za ostatnią "One" o bliźniaczkach syjamskich zrośniętych biodrami otrzymała najważniejsze nagrody w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży w Wielkiej Brytanii - CILIP Carnegie Medal i YA Prize, a w Irlandii tytuł ten został książką roku w ramach konkursu Children’s Books Ireland. (PAP)
rop/ eaw/