W sobotę i niedzielę po raz ostatni można będzie obejrzeć obrazy, rysunki i fotografie autorstwa jednego z najbardziej znanych polskich artystów, Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. To jedna z bardziej popularnych wystaw w muzeum.
"Zdzisław Beksiński - retrospekcja" to wystawa prac artysty ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku, które posiada ich największą kolekcję, począwszy od najwcześniejszych po ostatni obraz. Otwarta w grudniu ubiegłego roku, miała trwać do końca marca. Jednak ze względu na duże zainteresowanie ekspozycją udało się wydłużyć ją o dwa dni - powiedział PAP dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski.
"To jedna z najchętniej odwiedzanych wystaw w muzeum" - podkreślił. Dodał, że podobnym zainteresowaniem cieszyła się Chińska Armia Terakotowa Cesarza Qin oraz wystawa "Egzotyczna Europa" prezentująca prace polskich przedstawicieli tzw. "Szkoły Monachijskiej".
Brzozowski podkreślił, że wystawa dobrze wpisuje się w obecne powszechne zainteresowanie rodziną Beksińskich wywołane filmem i biografiami, które ukazały się w tym roku. Ekspozycję do tej pory obejrzało ponad 5 tys. osób. Dyrektor liczy, że ostatni weekend otwarcia przyciągnie wielu zainteresowanych.
W suwalskim muzeum prezentowanych jest 150 prac powstałych w okresie od lat 50. ub. wieku aż do śmierci artysty. Są obrazy olejne, rysunki, grafiki, monotypie. A także fotografia artystyczna - mniej kojarzona z dorobkiem artysty.
Jak napisała we wstępie do katalogu wystawy jej kuratorka Dorota Szomko-Osękowska z Muzeum Historycznego w Sanoku, ekspozycja "adresowana jest do każdego, kto chciałby bliżej poznać świat wizji Zdzisława Beksińskiego - artysty, który stworzył niepowtarzalny, pozostający poza obowiązującymi modami i trendami sposób obrazowania".
Podkreśliła, że wystawa - pokazując prace stworzone w różnych technikach - pozwala zaobserwować rozwój i przemiany w stylu Beksińskiego. "W swoich poszukiwaniach Beksiński fascynował się nurtem awangardowym, sztuką abstrakcyjną, posługującą się figurą, a także sztuką przedstawioną, co można odnaleźć w grafikach, rysunkach, obrazach, ale też fotografii, którą uprawiał tylko kilka lat" - napisała kuratorka.
Przy okazji wystawy suwalskie muzeum przygotowało też program dodatkowy: m.in. spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką biografii "Beksińscy - portret podwójny" o Zdzisławie i Tomaszu oraz pokaz filmu "Ostatnia rodzina" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.
Zdzisław Beksiński (1929-2005), malarz, rzeźbiarz, rysownik, ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Pracował m.in. jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan.
Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. ubiegłego wieku jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany okresem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, Belgii, Niemczech, Japonii.
Muzeum Okręgowe w Suwałkach będzie otwarte w sobotę i w niedzielę w godz. 9-17.(PAP)
swi/ pat/