Kompozycje Jana Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Haendla zabrzmią w niedzielę w ramach cyklu Koncerty Gruenebergowskie. Do grudnia br. zaplanowano występy kilkunastu organistów, którzy mają grać na zabytkowych organach w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie Zdrojach.
„Cykl koncertów rozpocznie w niedzielę występ organisty Jana Kępińkiego wraz z Mirosławem Kosińskim, barytonem z Opery na Zamku" - zapowiedziała organizatorka Koncertów Gruenebergowskich Anna Koprowicz. Jak dodała, w repertuarze znajdą się m.in.: „Ave Maria" Jana Sebastiana Bacha oraz improwizacje organowe na temat pieśni wielkopostnych.
Kolejny koncert w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie Zdrojach zaplanowano na 11 czerwca. W wydarzeniu muzycznym, odbywającym się pod hasłem „Niezwykłe instrumenty dęte", obok organisty Bartłomieja Pudła weźmie udział zespół Clarinet Quartet. Liderem grupy jest Piotr Piechocki, dyrektor Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego.
Koprowicz zapowiedziała, że 20 sierpnia odbędzie się koncert pod hasłem „Laureaci Paryskiej Academie du Disque", podczas którego wystąpią: organista Andrzej Mikulski, kontralt Ewa Mikulska oraz tenor Krzysztof Machowski. Wydarzenie to wpisuje się w międzynarodowy festiwal Sacrum Non Profanum.
8 października organizatorzy zaplanowali występ Pomeranian Youth Big Band, któremu towarzyszyć będzie organista Jakub Kraszewski. „Młodzi muzycy zaprezentują nie tylko arcydzieła muzyki sakralnej, ale także standardy jazzowe, pieśni Negro spirituals oraz gospel" - wyjaśniła Koprowicz.
Organizatorka koncertów powiedziała, że cykl muzycznych wydarzeń zakończy 10 grudnia występ młodych organistów skupionych wokół Katedry Muzyki Kościelnej w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Wszystkie koncerty odbędą się w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie Zdrojach, gdzie znajdują się organy z 1895 r. - instrument zbudowany w zakładzie Barnima Grueneberga. Organy niedawno zostały poddane gruntownej renowacji przez konserwatorów z Berlina. W 2015 r. zostały wpisane na listę zabytków województwa zachodniopomorskiego.
Ród Gruenebergów zaliczano do jednych z najwybitniejszych europejskich organmistrzów. W szczecińskiej pracowni, założonej w 1782 r., powstały instrumenty, które znajdują się m.in. w świątyniach w Meklemburgii, na Pomorzu, w Rosji, na Islandii, a także w kościołach w Afryce Południowej. (PAP)
mzb/ pad/