Poeta Andrzej Sosnowski został uhonorowany za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala wręczenia nagrody, na której zostaną ogłoszeni również zwycięzcy w kategoriach książka roku i debiut roku, odbędzie się 13 maja.
W środę jury Silesiusa ogłosiło nazwisko tegorocznego laureata nagrody za całokształt twórczości. Podano również tytuły siedmiu książek nominowanych w kategorii książka roku oraz trzy w kategorii debiut roku.
Zasiadający w jury krytyk literacki Grzegorz Jankowicz podkreślił, że Sosnowski to jeden z najwybitniejszych innowatorów języka polskiego w poezji po 1989 r. „On przełamywał konwencje pisania poezji, które w Polsce były znane przed 1989 r. (…) zaproponował coś zupełnie nowego, a jego główną inspiracją była poezja nowojorska, którą przekładał na język polski” - mówił powiedział.
Jankowicz dodał, że Sosnowski ma na swoim koncie mnóstwo fenomenalnych przekładów z języka angielskiego. „To on przede wszystkim przybliżał polskiemu czytelnikowi poezję amerykańską” – przypomniał.
Andrzej Sosnowski zadebiutował w 1992 r. tomem „Życie w Korei”. Do tej pory opublikował 17 książek. W 2008 r. otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za tomik „Po tęczy”. W 2013 r. otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia za tom „Sylwetki i cienie”.
Na środowej konferencji prasowej jury Silesiusa ogłosiło także nominacje do nagrody w kategoriach: książka roku i debiut roku. O miano najlepszej książki powalczą: „cargo,fracht” Cezarego Domarusa, „Wołyń Bourne’a” Dariusza Foksa, „13 sztuk” Piotra Janickiego, „Skok w dal” Jerzego Kronholda, „Włos Bregueta” Jacka Podsiadło, „Clarity” Renaty Senktas oraz „Ściszone nagle życie” Dariusza Suski.
Do nagrody w kategorii debiut roku zostały nominowane: „Pamięć zewnętrzna” Radosława Jurczaka, „Najmniejsze przeboje z Tristan da Cunha” Damiana Kowala, „Ogrodnicy z Marly” Joanny Żabnickiej.
W tym roku do konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zgłoszono prawie 190 tytułów. Prawo do zgłaszania tomów poezji w kategoriach: książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury, a w kategorii za całokształt - jedynie jurorzy.
Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” jest Miasto Wrocław. Nagroda jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku oraz debiut roku.
Oprócz statuetki „Silesiusa” autorstwa wrocławskiego artysty Michała Staszczaka, laureat nagrody w kategorii za całokształt twórczości otrzyma 100 tys. zł, zwycięzca w kategorii książka roku - 50 tys., zaś w kategorii debiut roku - 20 tys.
Gala wręczenia nagrody odbędzie się 13 maja. Nagroda zostanie wręczona po raz dziesiąty.(PAP)
pdo/ pat/