Jednym z najważniejszych rysów w wieloletniej posłudze prawosławnego arcybiskupa Jeremiasza była działalność ekumeniczna – podkreślił we wtorek metropolita wrocławski abp Józef Kupny.
Ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej abp Jeremiasz zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek. Duchowny miał 73 lata. Jego pogrzeb odbędzie się w środę w Warszawie.
We wtorek w katedrze wrocławskiej przy ul. św. Mikołaja duchownego pożegnali wierni diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Abp Jeremiasz był jej ordynariuszem od 1983 r.
Metropolita wrocławski abp Józef Kupny podkreślił podczas wtorkowych uroczystości, że prawosławny duchowny "odszedł do Domu Ojca w chwili, kiedy wszyscy chrześcijanie na różne sposoby, ale jednak wspólnie, w tym samym czasie, świętowali zmartwychwstanie i śpiewali radosne Alleluja".
"To piękne podsumowanie wieloletniej posługi śp. abp. Jeremiasza we Wrocławiu i w całej naszej ojczyźnie, której jednym z najważniejszych rysów była działalność ekumeniczna. Doświadczyłem tego osobiście, kiedy spotykaliśmy się przede wszystkim we wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, której powstanie i działalność to w dużej mierze zasługa zmarłego arcybiskupa. Pozostanie on w pamięci wrocławian jako nauczyciel i orędownik budowania jedności w różnorodności" - powiedział katolicki hierarcha.
Abp Jeremiasz w 2001 r. został wybrany na prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej, którą kierował do 2016 roku. W tym czasie również współprzewodniczył Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej.
Podczas jego prezesury w Radzie Kościoły członkowskie oraz Kościół Rzymskokatolicki podpisały kilka dokumentów dialogu ekumenicznego: "Apel Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia", "Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli" oraz "Przesłanie Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców".
We Wrocławiu przyczynił się do rozwoju projektu zwanego Dzielnicą Wzajemnego Szacunku (lub Dzielnicą Czterech Świątyń), czyli współpracy pomiędzy parafiami: katolicką, luterańską, prawosławną i gminą żydowską. (PAP)
pdo/ karo/