Koncert organowy litewskiej artystki Karoliny Juodelyte w kościele p.w. św. Jadwigi w Kielcach zainauguruje w niedzielę XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej „Anima Mundi”.
Juodelyte podczas solowego występu zaprezentuje muzykę m. in. Johannesa Brahmsa, Cesara Francka, Louisa Vierne’a. Urodzona w Wilnie artystka kształciła się m. in. na uczelniach w Wiedniu i Helsinkach. Wielokrotnie brała udział w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych artystów i pedagogów. Jest też laureatką licznych konkursów muzycznych.
Festiwal „Anima Mundi” (Dusza Świata) organizuje Kieleckie Centrum Kultury. „Tym razem chcemy zaprezentować trochę więcej dużych form, jak msza Schuberta, czy requiem Mozarta” – podkreślił w rozmowie z PAP Robert Wieczorek z KCK.
28 kwietnia w kościele p.w. św. Karola Boromeusza na Karczówce będzie można posłuchać chorałów gregoriańskich w wykonaniu zespołu wokalnego Bornus Consort. Artyści zaprezentują w koncercie „Hymny ku czci świętych polskich”, m. in. Gaude Mater Polonia z I Nieszporów na św. Stanisława – przypisywany Wincentemu z Kielczy, Bogarodzicę wg Parthenomelica Bartoszewskiego, hymn In hoc Hyacinthi iubilo z I. Nieszporów na św. Jacka.
Bornus Consort to czołowy polski zespół wokalny specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej. Powstał w 1981 roku z inspiracji dr Ewy Obniskiej, kierującej wówczas Redakcją Muzyki Klasycznej i Dawnej Programu 2 Polskiego Radia. Zespół obecnie zajmuje się głównie monodią, czyli śpiewem jednogłosowym – zwłaszcza monodią liturgiczną.
5 maja w kieleckiej katedrze będzie rozbrzmiewała muzyka organowa m. in. Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Maxa Regera – zagra japoński wirtuoz instrumentu, Yuzuru Hiranaka. Artysta wygrał konkurs organowy w Odense oraz V Międzynarodowy Konkurs Organowy w Tuluzie. Koncertuje na całym świecie także jako klawesynista. Studiował w Tokio, Amsterdamie, Arnhem, Hadze, Freiburgu i Kopenhadze. Jest wykładowcą Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze.
Podczas kolejnego koncertu, 6 maja w kościele p.w. św. Wojciecha, będzie można posłuchać m. in. jednego z najchętniej wykonywanych religijnych dzieł Franciszka Schuberta – Mszy g-dur. Solistom – Katarzynie Laskowskiej (sopran), Piotrowi Rafałce (tenor) i Piotrowi Chwedorowiczowi (bas) – będzie towarzyszył Chór Flaminae oraz Filharmonicy Warszawscy. Całością pokieruje Marta Wiatr.
W tym samym kościele 14 maja odbędzie się koncert „Missa Brevis” z muzyką m. in. Georga Philippa Telemanna, Mieczysława Karłowicza i Mikołaja Góreckiego. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach i Konserwatorium w Koszycach (Słowacja). Zespół młodych muzyków powstał w ramach projektu międzynarodowej współpracy – uczniowie i studenci pracują podczas wspólnych warsztatów. Podczas koncertu grupie będą towarzyszyli soliści – instrumentaliści i śpiewacy.
Requiem d-mol Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego – Mozart Knabenchor, zabrzmi w Kościele Garnizonowym 20 maja. Chór powstał w 1956 roku z inicjatywy prof. Ericha Schwarzbauera – dla uświetnienia dwusetnej rocznicy urodzin Mozarta. Składa się z 26 chłopców w wieku 8 - 21 lat, śpiewających basem i tenorem. W 1994 roku dyrektorem chóru został Peter Lang. Zespół, który zdobył reputację jednego z najlepszych chórów chłopięcych w Austrii, od lat współpracuje z Wiedeńską Operą Narodową i Volksoperą Wiedeńską.
Zwieńczeniem kieleckiego festiwalu będzie zaplanowany na niedzielę 21 maja w klasztorze na Św. Krzyżu koncert „African Sanctus”. Wystąpi Chóru Polskiego Radia oraz soliści – śpiewacy i instrumentaliści – pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego.
Kompozycja brytyjskiego kompozytora-etnomuzykologa Davida Fanshawe'a (1942-2010) to niekonwencjonalne zestawienie tradycyjnej mszy łacińskiej z muzyką afrykańską, nagraną przed kompozytora w trakcie jego podróży w latach 1969-1973 w górę Nilu. „Rytmy afrykańskie podbijają klimat tego koncertu. Można to podłączyć pod misyjność, pod sacrum które jest na wszystkich kontynentach i łączy wszystkie kultury. Tym koncertem przesuwamy granice muzyki sakralnej, prezentowanej na naszym festiwalu” – ocenił Wieczorek.
Wstęp na koncerty festiwalu „Anima Mundi” jest bezpłatny. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął ordynariusz diecezji kieleckiej, biskup Jan Piotrowski.
Festiwal powstał w Kielcach z inicjatywy prof. Jerzego Rosińskiego (1927-2008) – organisty katedralnego, kompozytora i animatora kultury. Za całokształt swej twórczości otrzymał w 2005 roku medal papieski z rąk Jana Pawła II.
Festiwal organizowany jest co roku w kościołach diecezji kieleckiej w okolicach świąt Wielkiej Nocy. Podczas koncertów poza klasyczną muzyką organową, można usłyszeć także muzykę chóralną, dawną, ludową oraz brzmienia różnych religii. Poszczególne edycje imprezy gromadziły twórców i chóry o międzynarodowej renomie z wielu krajów Europy. (PAP)
ban/ agz/