W połowie maja w Białymstoku odbędzie się 36. Polski Kongres Esperancki. W jego 3-dniowym programie są m.in. prelekcje, pokazy i koncerty. Niedawno minęła 100. rocznica śmierci twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa, który w Białymstoku urodził się i spędził dzieciństwo.
100. rocznica śmierci Zamenhofa (1859-1917) obchodzona jest pod auspicjami UNESCO. Kongres, który odbędzie się w dniach 12-14 maja, jest częścią obchodów tej rocznicy. Do miasta urodzin twórcy międzynarodowego języka zjadą wtedy miłośnicy esperanto z kraju i zagranicy.
Jak mówił w czwartek na konferencji prasowej prezes Towarzystwa Esperantystów w Białymstoku Przemysław Wierzbowski, 12 maja odbędzie się konferencja popularnonaukowa dotycząca Zamenhofa i esperanto współcześnie ("Esperanto- idea - język - twórca"); udział w niej zapowiedzieli prelegenci-esperantyści m.in. z Polski, Niemiec, Węgier i Japonii.
Zaplanowano też np. spacery po mieście śladami Ludwika Zamenhofa oraz Jakuba Szapiro - założyciela Towarzystwa Esperantystów w Białymstoku; w tym roku przypada 120. rocznica jego urodzin. Będzie też otwarta lekcja esperanto.
Do tego koncerty, pokaz filmów krótkometrażowych w języku esperanto (z tłumaczeniem na język polski) oraz promocja esperanckich wydawnictw, w tym - wydanego właśnie - wyboru poezji i prozy białostockiego poety Wiesława Kazaneckiego, patrona nagrody literackiej przyznawanej przez prezydenta Białegostoku.
Wydawnictwo sfinansowało miasto. "Uznaliśmy, że warto na to przeznaczyć środki. Dzięki temu łączymy dwie rzeczy: postać Ludwika Zamenhofa i wymyślony przez niego język, z postacią Wiesława Kazaneckiego" - powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Zaznaczył, że 26 edycji nagrody literackiej im. Kazaneckiego "jest już marką samą w sobie". "Warto, żeby te dwie osoby jakoś ze sobą powiązać i przy okazji tej publikacji to się udało" - podkreślił.
Obchody 100. rocznicy śmierci Zamenhofa trwają w Białymstoku od początku roku. Ich organizatorem są organizacje miłośników tego języka, społecznicy i władze miasta. Nie doszło do formalnego ogłoszenia roku 2017 Rokiem Zamenhofa w Białymstoku, w grudniu radni nie poparli takiej propozycji prezydenta miasta. Kilka dni temu przyjęli jedynie uchwałę, upamiętniając Zamenhofa, w związku z przypadającą 14 kwietnia rocznicą jego śmierci.
Zamenhof urodził się w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to wielonarodowe, zróżnicowane kulturowo miasto. Młody Ludwik, który za główną przyczynę nieporozumień i sporów między ludźmi uważał barierę językową, postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego.
Po przeniesieniu się do Warszawy nadal pracował nad językiem. Posługując się pseudonimem dr Esperanto (Mający nadzieję), wydał podręcznik do nauki języka, nazwanego esperanto.
Białystok wciąż jest ważnym miejscem dla miłośników tego międzynarodowego języka. W 2009 r. odbył się tam 94. Światowy Kongres Esperanto.
Esperantyści szacują, że na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów; najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język. (PAP)
rof/ itm/