Tablicę poświęconą twórcy filmów animowanych Yoramowi Grossowi odsłonięto we wtorek na ścianie kamienicy, w której się urodził przy ul. Sarego 12 w Krakowie. Uroczystość odbyła się w ramach 57. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Na tablicy pod napisem "Wybrało mnie życie" widnieje popiersie artysty i napis w języku polskim i angielskim: "Yoram Jerzy Gross (1926 – 2015). W tym domu urodził się australijski reżyser i producent filmów animowanych".
W uroczystości uczestniczyli m.in. wdowa po artyście Sandra Gross, wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka i dyrektor Krakowskiego festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat.
"Bardzo chciałem, abyśmy w jakiś sposób pozostawili Yorama, który tak kochał Kraków, na zawsze w tym mieście. Dzięki pomocy i miasta, i PISF to się udało" – powiedział podczas uroczystości Krzysztof Gierat. Jak przypomniał, odsłonięcie tablicy nastąpiło w 20 lat po pierwszym festiwalu filmów Yorama Grossa, który zorganizował w nieistniejącym już kinie "Wanda".
"To niezwykle ważne, żebyśmy pamiętali o osobach, które wyszły z tego miasta, kiedyś tu tworzyły jego klimat i chciały do niego wracać, dzieliły się z nami swoim doświadczeniem i sztuką. Dlatego traktowaliśmy to jako powinność, która miasto powinno okazać tak wybitnemu artyście" – powiedział wiceprezydent Andrzej Kulig.
Z kolei dyrektor PISF Magdalena Sroka przypomniała m.in., że miała przyjemność wręczyć Yoramowi Grossowi w imieniu Krakowa odznakę "Honoris Gratia" za wybitne zasługi dla miasta. "Te zasługi to przede wszystkim niebywała lojalność, pamięć i przyznawanie się do tego, że jest z Krakowa, choć oczywiście pewnym nadużyciem byłoby uważać go za polskiego animatora, bo jednak jest twórcą australijskiej szkoły animacji" – powiedziała Magdalena Sroka.
Reżyser, scenarzysta i producent filmów animowanych Yoram Gross urodził się 18 października 1926 r. w Krakowie, zmarł 21 września 2015 r. w Sydney. W 1950 r. wyemigrował do Izraela, skąd w 1968 r. wyjechał do Australii.
Jak podkreślają organizatorzy KFF, był jednym z pionierów trzech kinematografii: polskiej, izraelskiej i australijskiej. Na jego twórczości wychowało się kilka pokoleń dzieci, dla których takie postaci jak Blinky Bill (Bystry Bill) z australijskiego serialu animowanego stawały się wzorem do naśladowania.
W 1995 r. za nadzwyczajny wkład w rozwój australijskiego przemysłu filmowego został odznaczony najwyższym australijskim odznaczeniem, Orderem Australii. W 2011 r. odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Tablica upamiętniająca Yorama Grossa zawisła obok tablicy, którą w 2006 r. poświęcono jego bratu - poecie, pisarzowi i filmowcowi Natanowi Grossowi. Obie tablice wykonał prof. Andrzej Zwolak. (PAP)
hp/ pat/