W nietypowym miejscu – na Kopcu Kościuszki w Krakowie - student krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Tomasz Florek bronił w środę pracy magisterskiej. Poświęcił ją dawnym i współczesnym mitom oraz wzorcom bohaterów.
W ramach pracy dyplomowej powstały część pisemna, zatytułowana "Mity dawniej i dziś" oraz rzeźba inspirowana posągiem Światowida ze Zbrucza.
Na placu przed wejściem do fortu na Kopcu Kościuszki stanęły w środę dwa wykonane z akrylu imitującego piaskowiec bliźniacze filary, które zestawione ze sobą tworzą bramę. Na szczycie jednego z nich Tomasz Florek umieścił zwrócone w cztery strony świata twarze: Apolla - boga piękna, światła, życia; Heraklesa, będącego symbolem siły i bohaterstwa; Peruna, boga nieba, słońca, ognia, kowalstwa oraz Wesela – boga magii, przysiąg, sztuki, rzemiosła, kupców, bogactwa.
Na drugim filarze umieścił postaci popkultury z gier oraz komiksów - mitologizowane przez współczesnych odbiorców Thora, Wiedźmina, Iron Mena oraz Songo z Dragon Balla. "Niektórzy z nich inspirowali mnie w dzieciństwie. Męstwo, waleczność to cechy, który trzeba promować" – mówił Florek. Na obronę włożył specjalnie przygotowany strój inspirowany ubiorami Słowian.
Jak podkreślił inspirację stanowiły dla niego mity greckie, słowiańskie i współczesne, także mity i legendy lokale oraz twórczość Stanisława Szukalskiego. „Nie ukrywam, że jest to artysta kontrowersyjny, który miał bardzo skrajne ideologie i nie zgadzam się z niektórymi jego poglądami. Wolałbym utożsamiać się z jego ideą wolności artystycznej przekazywanej w grupie Szczep Rogate Serce” – powiedział podczas obrony Florek.
Prof. ASP Karol Badyna, promotor pracy, podkreślił, że jest ona szczególna pod wieloma względami. "Nasza Akademia będzie niebawem obchodzić 200-lecie swojego istnienia i studenci interesują się historią uczelni, szukając ciekawych absolwentów. Tomasza Florka zainspirował dorobek Stanisław Szukalskiego i postanowił pójść jego drogą" – mówił.
"Ciekawe jest w tej pracy, że postacie mitologiczne zostały zderzone z tym, co wytworzyła nasza popkultura. I jak okazuje się one też bardzo silnie wpływają na młodych ludzi, kształtują nas i wpływają na nasze postrzeganie świata i pamięć wizualną nie mniej niż prasłowiańskie bóstwa" - mówił dziennikarzom Badyna.
"Mam już pomysł na kolejne prace. Chciałbym, żeby powstał cały cykl odnoszący się do polskich, mitycznych bohaterów, w tym także do postaci kobiet" – mówił dziennikarzom Florek.
Jego pracę będzie można oglądać na Kopcu Kościuszki przez najbliższy tydzień.(PAP)
wos/ agz/