Malarstwo, rzeźba, grafika, ceramika – blisko 2 tys. prac autorstwa 300 mistrzów sztuki naiwnej z 42 krajów od piątku prezentowane będą podczas X Art Naif Festiwal w Katowicach w postindustrialnej Galerii Szyb Wilson. Impreza potrwa do sierpnia.
Wystawa prac jest głównym punktem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Naiwnej – jedynej tego typu imprezy w Polsce. Galeria zlokalizowana w postindustrialnym wnętrzu na terenie byłego szybu kopalnianego co roku na ponad dwa miesiące zamienia się w świątynię sztuki naiwnej.
Dyrektorka festiwalu Monika Paca powiedziała PAP, że sztuka naiwna, inaczej zwana intuicyjną, to domena artystów nieprofesjonalnych; ich prace są pełne kolorów, dbałości o szczegóły, czasem dziecięcego spojrzenia. "Sztuka naiwna to sztuka wypływająca z wnętrza artysty, który nie wymyśla tematów, ale maluje to, co go otacza" – dodała.
Szefowa festiwalu podkreśliła, że to, co charakteryzuje tę sztukę to niepowtarzalność, indywidualność i wyjątkowość. "Ta sztuka zachwyca wszystkich – bez względu na środowisko, z jakiego się pochodzi, bez względu na wiek czy światopogląd. Sztuka naiwna łączy" - podkreśliła dyrektorka.
Paca zaznaczyła też, że choć sztuka naiwna często kojarzy się z humorem i optymizmem, to jej reprezentanci poruszają także trudne kwestie jak np. tematyka uchodźców czy handel ludźmi.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej Art Naif Festiwal każdego roku koncentruje się wokół innego kraju. W poprzednich latach były to m.in. kraje afrykańskie, Mongolia, Kuba, Izrael czy Hiszpania. Tym razem jest to Francja. "Francja jest kolebką sztuki naiwnej – tam powstał jej kanon i tam po raz pierwszy została ona uznana za sztukę równorzędną z innymi" – wskazała szefowa festiwalu.
Jubileuszowa edycja festiwalu rozpocznie się w piątek wernisażem połączonym z koncertem francuskiej grupy Barrio Populo. Wręczone zostaną również wyróżnienia artystom nagrodzonym przez zwiedzających ubiegłoroczną wystawę.
W tym roku na wystawie prezentowanych będzie blisko 2 tys. prac ok. 300 artystów (w tym 100 polskich) z 42 krajów z wszystkich regionów świata. Będzie można obejrzeć obrazy, rysunki, grafiki, rzeźby i ceramikę.
Prócz wystawy zaplanowano też m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych, prezentacje kina francuskiego i afrykańskiego, warsztaty kulinarne oraz koncerty.
Wystawie głównej towarzyszyć będą wystawy dodatkowe m.in. Muzeum Śląskie zaprezentuje "Sztukę wyobraźni Jeana-Louisa Cerisiera" – francuskiego malarza naiwnego, a Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi pokaże sztukę polskiego malarza Kazimierza Adamca.
Ponadto w ramach festiwalu odbędzie się także doroczny ArtJarmark w Nikiszowcu. Ta impreza na terenie zabytkowej i niezwykle malowniczej dzielnicy Katowic za każdym razem przyciąga tłumy.
Organizowany przez Fundację Eko-Art Silesia festiwal potrwa do 18 sierpnia.
Według danych organizatorów, w ub. r. festiwalową wystawę obejrzało ok. 30 tys. osób. (PAP)
akp/ agz/