Wizerunki kobiet uwiecznionych na grafikach autorstwa Albrechta Duerera, Agostino dei Musi czy Theodora de Bry można oglądać od wtorku na wystawie „Kobieta ikoną kultury” w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.
Grafiki pochodzą z Gabinetu Rycin PAU znajdującego się w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie i ze względu na rygorystyczne wymogi konserwatorskie rzadko są prezentowane publiczności.
"Na kameralnej, gabinetowej wystawie pokazujemy XVI, XVII i XVIII-wieczne grafiki przedstawiające wiedźmę – czyli zgodnie ze źródłosłowem tego określenia +tą, które wie+. W czasach prasłowiańskich wiedźma to była kobieta mająca rozległą wiedzę związaną z naturą i ziołolecznictwem. Była pomocna i cieszyła się szacunkiem społecznym. Dopiero w kulturze chrześcijańskiej wiedźma zaczęła być utożsamiana z czarownicą - tą, która ma kontakt ze złymi mocami, a jej wiedza była traktowana jako coś demonicznego" - mówiła PAP Ewa Bielecka, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju, które zorganizowało wystawę.
Zwiedzający zobaczą ryciny autorstwa m.in.: Albrechta Duerera, Marcantonio Raimondiego, Agostino dei Musi według Rafaela Santi, Theodora de Bry, Johannesa van der Velde.
Kierownik działu edukacji w Muzeum Archeologicznym Jarosław Wróbel zwrócił uwagę, że wiedźmy są przedstawione w bardzo różny sposób i z różnymi atrybutami. "Czasem postać wiedźmy ukazana jest złowrogo i demonicznie jako osoba, która budzi strach, a czasem jest to kobieta wyposażona w atrybuty związane z jej wiedzą: książki czy zioła" – mówił PAP Wróbel.
Theodor de Bry w pracy "Wiedźma z Mallegem" (według Pietera Bruegela Starszego) przedstawił wiedźmę otoczoną tłumem gapiów, która z głowy chorego wyciąga "kamień głupoty", leczy więc cierpiącego. "Wiedźma jadąca na koźle" uwieczniona przez Durera ma moc ściągania deszczu. Na innych grafikach są wizerunki kobiet, który potrafią przewidywać przyszłość albo zdobyć uważany w średniowieczu za magiczny korzeń mandragory.
Wystawa potrwa do 5 lipca i jest ona zakończeniem tegorocznej, czwartej już edycji projektu "Kobieta-wiedza-władza" realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju, który ma pokazać, jak na przestrzeni wieków zmieniała się społeczna rola kobiet i zachęcać je do aktywności.(PAP)
wos/ agz/