Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania "Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką" złożył dzieciom życzenia udanych i bezpiecznych wakacji. Zapowiedział też zgłoszenie projektu nowelizacji kodeksu wykroczeń, który wyeliminuje nieuzasadnione blokowanie numerów ratunkowych.
W poniedziałek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w poniedziałek z dziećmi w ramach akcji "Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką". Wydarzenie współorganizowane było przez BBN oraz służby i społeczne organizacje ratownicze.
Podczas spotkania dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez służby i formacje ratownicze oraz zapoznały się z zasadami bezpiecznego zachowania i reagowania w sytuacjach zagrożenia. Przedstawiciele instytucji oraz służby ratownicze zaprezentowali m.in. sposoby udzielania pierwszej pomocy, postępowania ze zwierzętami, czy reagowania przeciwpożarowego. Odbył się także pokaz tresury psów Żandarmerii Wojskowej.
Spotkanie w ogrodach Pałacu Prezydenckiego było kontynuacją akcji zapoczątkowanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marię Kaczyńską, którzy w 2008 r. zorganizowali "Bezpieczny Dzień Dziecka z Parą Prezydencką", a w 2009 r. "Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką".
Prezydent Duda złożył dzieciom życzenia udanych i bezpiecznych wakacji. "Życzę wam również tego, żeby te wakacje były bezpieczne dla was, dla waszych kolegów, przyjaciół, dla wszystkich tych, którzy z wakacyjnego wypoczynku będą korzystali" - mówił prezydent.
Witając dzieci podkreślił, że sam wspomina swoje wakacje, zwłaszcza te z dzieciństwa, tego wcześniejszego i z czasów dorastania, które były związane z wyjazdami do dziadków, z rodzicami nad morze oraz na obozy harcerskie. "To są rzeczywiście takie wspomnienia, które potem ma się do końca życia" - powiedział prezydent.
Andrzej Duda zaznaczył, że bezpieczeństwo w czasie wakacji to jest temat niezwykle ważny. Podziękował wszystkim służbom, które przyjęły zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego, za piękne stoiska oraz wszystkim instruktorom, którzy dzielą się ważnymi informacjami. "Dzisiaj taki dzień, że w ogóle dużo rozmawiamy o bezpieczeństwie" - mówił. Podkreślił, że wcześniej tego dnia wręczył odznaczenia za dzielność i za ofiarność i odwagę tym, którzy nie bacząc na własne bezpieczeństwo ruszyli i udzielili pomocy innym.
Andrzej Duda podkreślał, że każdy powinien wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie udzielić pomocy, jak zachować się w sytuacji kryzysowej i co zrobić w sytuacji, w której występuje niebezpieczeństwo.
"Cieszę się w związku z tym, że są z nami eksperci, specjaliści z różnych dziedzin: od pomocy w górach, jakiej udziela GOPR, czy TOPR w Tatrach, aż do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a więc tej pomocy, która przychodzi do nas z powietrza po to, żeby człowieka jak najszybciej, udzielając mu pomocy, przetransportować do szpitala" - zaznaczył prezydent.
"Chcę zapowiedzieć, że jako prezydent Rzeczypospolitej, korzystając z przysługującej mi prerogatywy, jaką jest inicjatywa ustawodawcza, zgłaszam projekt ustawy zmieniającej ustawę kodeks wykroczeń, po to, żeby nie było nieuzasadnionego blokowania numerów ratunkowych" - oświadczył.
Jak uzasadnił, często zdarza się, że osoby niepotrzebujące pomocy dzwonią na numery ratunkowe dla zabawy. W ocenie prezydenta, jest to zachowanie niezwykle nierozsądne i w oczywisty sposób może zagrażać życiu innych ludzi. "Tego typu zachowania nie mogą być tolerowane, tego typu zachowania muszą być wskazane, jako zachowania naganne. Temu ma służyć ten projekt ustawy prezydenckiej" - zaznaczył.
"Ale wy przede wszystkim powinniście wiedzieć, jakie są te numery i jak się zachować w sytuacjach, kiedy potencjalne zagrożenie się pojawia" - mówił Duda do dzieci.
"Tę wiedzę trzeba mieć, ja wierzę, że tę wiedzę wy dzisiaj nabędziecie, ale wierzę też w to i tego wam gorąco życzę, żeby ta wiedza wam się nie przydała. Żeby wasze wakacje były bezpieczne i żebyście z uśmiechem na twarzy po wakacjach wrócili do szkoły" - podkreślił prezydent. (PAP)
reb/ par/