Klika ulic w Szczecinie zmieni swoje nazwy w związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu. We wtorek radni miejscy zdecydowali, że patronów zmienią m.in. ulice: Dąbrowszczaków, Aleksandra Zawadzkiego, Zygmunta Berlinga i Przodowników Pracy.
Za uchwałą zmieniającą nazwy ulic związanych z systemem komunistycznym głosowało 22 radnych, przeciwko zagłosowało trzech, a jeden radny wstrzymał się od głosu.
Z wykazu ulic w Szczecinie zniknie ul. Dąbrowszczaków, w jej miejsce pojawi się natomiast ul. Haliny Gaińskiej, która była współorganizatorką struktur nauczycielskiej Solidarności. Do historii przejdzie także ul. Aleksandra Zawadzkiego. Jej patronem będzie instruktor harcerstwa, podporucznik AK i komendant Grup Szturmowych na terenie Warszawy legendarny Tadeusz Zawadzki "Zośka".
Ul. Zygmunta Berlinga także zmieni swojego patrona. Będzie nim działaczka opozycji przedsierpniowej Anna Walentynowicz. Z urzędowego wykazu zniknie również ul. Przodowników Pracy - jej patronem będzie Roman Dmowski.
Kilka ulic zawartych w wykazie uchwały nie zmieni swoich nazw, ale uzasadnienie uchwały nadaje im nowe znaczenia. Tak jest w przypadku m.in. ul. 9 Maja, czyli obchodzonego przez wschodni blok Dnia Zwycięstwa nad niemieckim faszyzmem. W uzasadnieniu jest mowa o Dniu Europy, nawiązującym do wystąpienia w dniu 9 maja 1950 r. francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana.
Nazwy nie zmieni także al. Wyzwolenia, ustanowiona by uhonorować armię radziecką, która weszła do niemieckiego Szczecina w 1945 r. Radni postanowili, że aleja upamiętni wielopokoleniowe starania Polaków o odzyskanie niepodległości po 123 latach nieobecności państwa na mapach świata.
Ul. Młodzieży Polskiej także nie zmieni swojej nazwy. Uzasadnienie mówi, że polska młodzież przez wieki angażowała się w zrywy powstańcze i działania wojskowe w walce o wolność i niepodległość, składając nierzadko daninę krwi i życia.
W kwietniu 2016 r. Sejm przyjął ustawę, która nakazuje, by osoby, wydarzenia czy daty związane z komunizmem lub z innym ustrojem totalitarnym nie były upamiętniane przez m.in. nazwy ulic. Oznacza to, że wszystkie samorządy w Polsce muszą zmienić takie nazwy do 1 września 2017 roku. (PAP)
res/