83 zespoły folklorystyczne, w tym 15 zagranicznych, wystąpi w 54. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który na przełomie lipca i sierpnia odbędzie się w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim – podał bielski Regionalny Ośrodek Kultury.
Tydzień Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się 29 lipca, to jedna z największych imprez folklorystycznych na świecie. Przez dziewięć dni na deskach kilku amfiteatrów publiczność zobaczy przeszło 50 koncertów. W Beskidach wystąpi ok. 4 tys. wykonawców tworzących zespoły taneczne, kapele i grupy śpiewacze, a także instrumentaliści i multiinstrumentaliści.
Widzowie zobaczą zespoły głównie z południa Polski. Najliczniejsza grupa prezentowała będzie folklor górali polskich. Wystąpią też zespoły z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Finlandii, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Portoryko, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Turcji i Węgier.
Jak podkreślił dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury, który organizuje Tydzień, Leszek Miłoszewski, dobierając zespoły kierowano się przede wszystkim atrakcyjnością folkloru danego regionu. „Staramy się również przybliżyć publiczności regiony, które dotychczas nie były reprezentowane na imprezie” – wyjaśnił. Zapewnił, że wszystkie zespoły charakteryzują się możliwie jak najwierniejszym odwzorowaniem tradycji, autentyzmu w prezentacji śpiewu, tańca, muzyki i obrzędów.
Podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu odbędzie się 48. Festiwal Folkloru Górali Polskich (29 lipca-1 sierpnia). Publiczność zobaczy prezentacje góralskich zwyczajów przede wszystkim w wykonaniu zespołów z Beskidów i Podhala. Jurorzy wybiorą laureata głównej nagrody, jaką jest Złote Żywieckie Serce.
W Wiśle w konkursowe szranki staną uczestnicy trzydniowych 28. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych (2-5 sierpnia). Ich celem jest prezentacja dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata - śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów. Polskę reprezentowały będą trzy zespoły - Wilamowice z Wilamowic (woj. śląskie), Zamojszczyzna z Zamościa (woj. lubelskie) i Szamotuły z Szamotuł (woj. wielkopolskie).
Prezentacjom Tygodnia będą towarzyszyły Festyn Istebniański w Istebnej (29 lipca) oraz Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (5-6 sierpnia), a także 70. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu (4-6 sierpnia), najważniejsza w roku impreza, którą organizują Polacy mieszkający w Czechach.
Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. (PAP)
szf/ agz/