Zespoły Dikanda i Megitza są gośćmi specjalnymi Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Oba zespoły wystąpią na Rynku w Myślenicach – Dikanda w piątek, a Megitza w sobotę.
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem zainaugurowała w poniedziałek wystawa fotografii Magdaleny i Michała Turczyków. Ich zdjęcia można oglądać do 18 lipca na myślenickim Rynku. Na fotografiach są artyści taneczni, którzy rok temu występowali na festiwalu. Fotograficy ukazali ich bez makijażu oraz w strojach ludowych i w makijażu. "Wystawa pokazuje, jak nasz wygląd zmienia się pod wpływem folkloru. Pokazuje, że ten folklor cały czas na nas oddziałuje, co widać właśnie choćby w naszym wyglądzie zewnętrznym” – powiedział PAP dyrektor Małopolskich Spotkań z Folklorem Piotr Szewczyk.
Do niedzieli na myślenickich scenach plenerowych będą występować artyści folkowi z 10 krajów, m.in. z Peru, Meksyku, Kenii. Koncerty z gwiazdami imprezy – Dikandą i Megitzą – zaplanowano na piątek i sobotę.
"Liczymy na wysoką frekwencję, choć wiele zależy od pogody. To jest festiwal plenerowy. Dwa lata temu pogoda dopisała i w festiwalu uczestniczyło 40 tys. osób. Rok temu było trochę słabiej i w naszych wydarzeniach udział wzięło 20 tys. osób, nie licząc kilku tysięcy wolontariuszy ŚDM 2016, dla których zorganizowaliśmy specjalne występy w Łagiewnikach" – mówił dyrektor festiwalu.
Dikanda gra muzykę świata, rozpoczęła działalność 20 lat temu w Szczecinie. Czerpie inspiracje szczególnie z szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, po Indie. Grupa ma w dorobku siedem płyt i setki koncertów na całym świecie. "Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć" – czytamy na stronie internetowej organizatorów festiwalu. Zespół stworzył własny język, określany „dikandiszem” – język ten tworzą nowe słowa, które Dikanda wymyśla do tekstów utworów.
Megitza, czyli Małgorzata Babiarz, urodziła się w Zakopanem, gdzie zakochała się w muzyce tradycyjnej. Od lat promuje polski folklor w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Wydała siedem albumów. Od ubiegłego roku występuje w formacji Megitza Trio – grupa tworzy tzw. "happy metal", łączący melodie folkowe, grę na bębnach z nowoczesnymi brzmieniami.
Zespół Megitza Trio, oprócz Babiarz, tworzą Stanisław Rzadkosz – również urodzony w Zakopanem wokalista i akordeonista oraz Marcin Leśniak, urodzony w USA wokalista, gitarzysta i skrzypek, założyciel zespołu Goranie w Chicago.
Poza Myślenicami miejscem Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem będą także Miechów i Wiśniowa.
Festiwal Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem odbywa się od 2014 r. Finansuje go województwo małopolskie i urząd miasta i gminy Myślenice.
PAP jest patronem medialnym wydarzenia. (PAP)
bko/aszw/