Piesze pielgrzymki z Przemyśla i Poznania dotarły w sobotę – w przeddzień święta Matki Bożej Szkaplerznej – na Jasną Górę. Ponad 1,1 tys. pielgrzymów z Przemyśla spędziło w drodze 12 dni. Z Archidiecezji Poznańskiej przybyło ponad 1,6 tys. wiernych, którzy wędrowali 10 dni.
W niedzielę pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach święta Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel. Obchody tego święta inaugurują wakacyjny "szczyt pielgrzymkowy" na Jasnej Górze. Co roku w ciągu kilku letnich tygodni do sanktuarium pieszo przybywa kilkadziesiąt tysięcy pątników.
Uczestnicy 83. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki przybyli w tym roku na Jasną Górę pod hasłem „Jesteśmy koroną Maryi”, nawiązującym do Roku Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej – główne jubileuszowe obchody zaplanowano w Częstochowie na 26 sierpnia.
Na pielgrzymów z Archidiecezji Poznańskiej czekał przed Jasną Górą biskup pomocniczy tej diecezji Damian Bryl, który także przewodniczył późniejszej mszy św. Jak mówił, pielgrzymka jest świętem dla wielu osób – nie tylko jej bezpośrednich uczestników, ale także tych, których spotkali na swojej drodze. „To święto też dla całej diecezji, bo jak ponad tysiąc osób nawraca się i robi coś dla Pana Jezusa, to rośnie cała diecezja” – mówił biskup.
Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, pątnicy szli w osiemnastu grupach. Najdłuższą trasę pokonali pielgrzymi z Czarnkowa, jednej z najdalej na północ położonych parafii Archidiecezji Poznańskiej. W drogę na Jasną Górę wyruszyli 3 lipca i pokonali trasę ponad 380 km. Od 5 lipca pielgrzymowali wierni z Opalenicy, Kościana, Grodziska Wlkp. i Buku. W kolejnych dniach w drogę wyruszyli pielgrzymi z Leszna, Pudliszek i Gostynia. Najmłodszy pielgrzym miał cztery miesiące, najstarsza pątniczka – 90 lat.
W 37. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymce wędrowało w tym roku 1 tys. 150 osób, które w 12 dni pokonały trasę ok. 380 km. Tradycyjnie w pielgrzymce uczestniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem „Idźcie i głoście Ewangelię”. Uczestnicy podzieleni byli na dziesięć grup. Najstarszy przemyski pielgrzym miał 87 lat.
W homilii abp Szal mówił m.in. o towarzyszącej pielgrzymom codziennej modlitwie. „Może ktoś z nas powiedział, że jeszcze nigdy do tej pory się tak nie wymodlił jak w czasie tych 10-12 dni. To wszystko służyło pomnażaniu naszej wiary. Wiara to trzeci krok wskazany przez św. Teresę - wiara, która prowadzi do postawy pełnej miłości; do postawy, która przejawia się w służbie, a to wszystko prowadzi do pokoju” – mówił arcybiskup.
„Cisza, modlitwa, wiara, miłość, służba i pokój to droga, którą wypracowywaliśmy pieszo idąc tu, ku Jasnej Górze. Trzeba przestrzegać tych kroków, aby zaowocowały w nas pokojem” – dodał hierarcha.
W niedzielnych uroczystościach święta Matki Bożej Szkaplerznej wezmą też udział uczestnicy zakończonej w piątek 148. Pieszej Piotrkowskiej Pielgrzymki, w której wędrowało ok. 450 osób. W tym roku ta pielgrzymka miała szczególny charakter, ponieważ Piotrków Trybunalski obchodzi 800-lecie nadania praw miejskich. Również ta pielgrzymka wpisała się w jubileusz 300-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej.
Odpust Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel, inauguruje wakacyjny "szczyt pielgrzymkowy" na Jasnej Górze. W całym ubiegłym roku do sanktuarium przybyło 246 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło łącznie ok. 122 tys. osób. Najwięcej przybywa ich do sanktuarium w sierpniu, kiedy obchodzone są najważniejsze uroczystości maryjne - 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a 26 sierpnia święto Matki Bożej Częstochowskiej - wtedy też zaplanowano główne uroczystości jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Historia święta Matki Bożej Szkaplerznej sięga 1251 r., kiedy ówczesnemu przełożonemu karmelitów bł. Szymonowi Stockowi Matka Boska w objawieniu miała zalecić noszenie szkaplerza na znak swojej opieki - obiecując, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Święto to dla Kościoła zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 r.
Szkaplerz to długi prostokątny płat sukna z otworem na głowę, nakładany na zakonny habit. Na świecie współcześnie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: zakon karmelitów i zakon karmelitów bosych, a także siostry karmelitanki bose i świecki karmel terezjański. (PAP)
mab/ agz/