W tym roku zakończy się w podstawowym zakresie rewitalizacja zabytkowej fabryki porcelany w Katowicach – poinformowała w czwartek zajmująca się tym miejscem Fundacja Giesche. W odnawianych stopniowo od 2012 r. budynkach działa kompleks biurowo-usługowy.
O pięciu latach działalności i planach na przyszłość, przedstawiciele fundacji poinformowali na czwartkowym briefingu. Jak wyjaśniali, powierzchnie w pofabrycznym kompleksie są już ukończone i wynajęte w ok. dwóch trzecich. Obecnie każdy z 13 budynków – o powierzchni od 100 m kw. do 12 tys. m kw. - ma nadaną nową funkcję i doprowadzoną infrastrukturę.
„W tym roku wydzielimy do końca wszystkie lokale i wyremontujemy (pozostałe - PAP) budynki, które jeszcze do połowy 2018 r. będziemy urządzać pod kolejnych najemców” - zapowiedział prezes fundacji Rafał Wyszyński.
„Dochodzimy do finiszu z rewitalizacją Porcelany Śląskiej. Stawiając sobie pytanie, czy inwestować siły i energię w nowe miejsce, czy rozwijać dalej to, raczej stawiamy na to drugie rozwiązanie (…), skupiając się na procesach związanych z kulturą i rozrywką” - zasygnalizował. „Od samego początku chodziło nam o uratowanie budynków; chodziło nam też, by prowadzić tu normalną działalność pełną ludzi, życia – fajnych rzeczy i możliwości rozwijania się” - dodał.
W tym kontekście przedstawiciele fundacji starają się rozwijać m.in. działalność kulturalną i społeczną. Jeszcze w 2013 r., z inicjatywy Muzeum Historii Katowic, zniszczona wówczas fabryka wzięła udział w Nocy Muzeów. Jak zaznaczyła wiceprezes fundacji Aleksandra Kandzia–Ulrych, to był moment, który potwierdził zainteresowanie miejscem.
„Przyszło tu ponad 3 tys. osób, które postanowiły zwiedzić Fabrykę Porcelany (...). Skończyliśmy oprowadzanie o 3.00 w nocy, a nie jak założyliśmy o 20.00. (...) Odetchnęliśmy z ulgą” - powiedziała Kandzia–Ulrych. Zaznaczyła, że od tamtego czasu kompleks odwiedziło ok. 60 tys. uczestników różnych wydarzeń.
Dotąd bowiem fundacja, często przy wsparciu zainteresowanych najemców, zrealizowała szereg projektów kulturalnych czy społecznych. Były to np. konkurs dla młodych architektów, którzy tworzyli projekty rewitalizacji czy różne warsztaty, także dla dzieci. W murach dawnej fabryki odbyło się kilkanaście spektakli i wiele koncertów. Organizowane są jarmarki, m.in. świąteczne – w tym roku jarmark bożonarodzeniowy ma trwać przez cały grudzień.
Pierwsze budynki dzisiejszego kompleksu katowickiej Fabryki Porcelany powstały pod koniec XIX w. Najpierw produkowano w nich pasze dla zwierząt. Po przebudowie w 1925 r. rozpoczęto produkcję porcelany sygnowanej znakiem znanej spółki przemysłowej Giesche. Po wojnie fabryka została znacjonalizowana. Produkcję zawieszono w połowie lat 90. Po krótkim okresie powrotu do produkcji, w 2008 r. ogłoszono upadłość. W 2012 r. teren historycznej fabryki kupiła nowa spółka Porcelana Śląska, która zajmuje się głównie remontem i wynajmem jej powierzchni.
Działalność ta wraz z postępującą rewitalizacją obiektu pozwoliły Fabryce Porcelany wrócić w ostatnich tygodniach - po pięciu latach nieobecności - na Szlak Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Szlak łączy 43 obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem regionu - warunkami obecności są m.in. możliwie dobry stan i dostępność do zwiedzania.
Dotąd wyremontowano już ok. dwóch trzecich przestrzeni dawnej fabryki. Obecnie wynajmuje je ok. 40 podmiotów z różnych branż, w których pracuje ok. 400 osób. Dostępne są np. przestrzenie co-workingowe czy co-sewingowe (z pełnym zapleczem np. dla projektantów odzieży chcących uszyć swoją kolekcję i przygotować jej promocję). Choć pierwotnie środki na dalsze prace pochodziły m.in. z wynajmowania surowych wnętrz pod magazyny, obecnie - wraz z postępem prac - nie przewiduje się już tam takiej działalności, ani też produkcji.
Jedyną produkcję prowadzi – w nawiązaniu do historii miejsca – jeden z najemców, powiązany z poprzednim zarządem fabryki. Wypala on tam i zdobi porcelanę, dostępną m.in. w przyfabrycznym sklepie.
Pierwsze budynki dzisiejszego kompleksu katowickiej Fabryki Porcelany powstały pod koniec XIX w. Najpierw produkowano w nich pasze dla zwierząt. Po przebudowie w 1925 r. rozpoczęto produkcję porcelany sygnowanej znakiem znanej spółki przemysłowej Giesche. Po wojnie fabryka została znacjonalizowana. Produkcję zawieszono w połowie lat 90. Po krótkim okresie powrotu do produkcji, w 2008 r. ogłoszono upadłość. W 2012 r. teren historycznej fabryki kupiła nowa spółka Porcelana Śląska, która zajmuje się głównie remontem i wynajmem jej powierzchni.
Utworzona w tym samym czasie Fundacja Giesche działa na rzecz rewitalizacji zabytkowych obiektów pofabrycznych, korzystając m.in. ze środków unijnych. W pierwszym takim projekcie, przy wsparciu blisko 4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego przebudowano dwa budynki: współczesny biurowiec dyrekcji i dawną stajnię. Były one gotowe w 2015 r.
Jak oszacował w czwartek Wyszyński, rewitalizacja Fabryki Porcelany pochłonęła kilkadziesiąt milionów złotych, których – jak mówił – gołym okiem nie widać. Włożono je przede wszystkim w odbudowę zniszczeń, porządkowanie terenów oraz doprowadzanie potrzebnej infrastruktury. Finansowanie pochodziło m.in. z zewnątrz, w tym z funduszy unijnych – szacunkowo ok. 40 proc. Stopniowo dochodziły wpływy z wynajmu udostępnianych powierzchni.
Według prezesa fundacji do zakończenia rewitalizacji potrzeba jeszcze ok. 20-25 mln zł. Łączna powierzchnia budynków, którymi dysponuje spółka to ok. 30 tys. m kw. W planach jest jeszcze budowa co najmniej dwóch budynków z powierzchniami do wynajęcia – na wolnym dziś terenie.
Wyszyński wskazał w czwartek, że zmienia się miejscowy plan zagospodarowania dla ul. Porcelanowej, przy której mieści się fabryka. Według założeń ta część miasta ma stawać się centrum biznesowym. Prezes fundacji zaznaczył, że zajmująca znaczną część tych terenów Huta Ferrum powoli kończy podstawową działalność, uwalniając grunty m.in. pod inwestycje deweloperów komercyjnych. Ci z kolei działają na rzecz uwzględnienia w planie zagospodarowania możliwości budowy wysokich budynków – szczególnie od strony przelotowej ul. Murckowskiej.(PAP)
mtb/ jde/ ato/ amac/