Ponad 300 młodych twórców zaprezentuje się w Świnoujściu podczas 47. Festiwalu Fama, który rozpocznie się w poniedziałek. W programie znalazło się przeszło 100 koncertów, spektakli, happeningów, wystaw i spotkań literackich.
Jak powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Famy Daniel Źródlewski tematem przewodnim festiwalu jest wrzenie świata. „Obecną sytuację na świecie możemy porównać do wielkiego gara, w którym przez cały czas gotuje się woda. Chcemy, aby młodzi artyści skonfrontowali się z tą gorącą rzeczywistością, znaleźli środki do opisania tego, co się dzieje każdego dnia” - wyjaśnił.
Źródlewski dodał, że świnoujski festiwal to spotkanie debiutujących artystów, awangardowych twórców, a także studentów szkół artystycznych z całego kraju, którzy przez dwa tygodnie będą szkolić swój warsztat.
„Przyjeżdżają do nas młodzi artyści, którzy już działają na scenach, wystawiają się w galeriach, ale jeszcze nie są w głównym nurcie polskiej sztuki. Efekt ich udziału w warsztatach będzie można zobaczyć podczas projektów finałowych: koncertu sekcji wokalnej, wystawy sekcji fotograficznej i sztuk wizualnych” - zaznaczył.
W programie tegorocznej edycji Famy znalazły się m.in. spotkania z autorami, którzy poruszają w swojej twórczości temat "strefy wrzenia". Gośćmi będą Łukasz Orbitowski, Magdalena Kicińska, Piotr Nesterowicz, Grzegorz Uzdański oraz Inga Iwasiów.
Zaplanowano także koncerty premierowe: projekt muzyczny „Jeszcze w zielone gramy” z piosenkami Wojciecha Młynarskiego w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego oraz „2017. Stop. Agnieszka Osiecka. Stop” pod kierownictwem muzycznym Anny Serafińskiej i Marka Pędziwiatra.
Młodzi artyści powalczą także o nagrody przyznawane na festiwalu, których łączna kwota to 30 tys. zł. Najwyższą nagrodą liczącą 8 tys. zł jest Tryton, przyznawany przez prezydenta Świnoujścia dla największej osobowości artystycznej festiwalu. Trójząb Neptuna (8 tys. zł) zostanie przyznany twórcom najlepszego wydarzenia artystycznego. Poza nimi do przyznania jest także dziewięć innych.
Tegoroczną edycję Famy zakończy 27 sierpnia koncert "2050. Świat według Davida" wyreżyserowany przez Pawła Niczewskiego, aktora i reżysera na co dzień związanego z Teatrem Współczesnym w Szczecinie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Historię świnoujskiego festiwalu tworzą takie osoby i grupy, jak Magda Umer, Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski, Agnieszka Duczmal, Jan Sawka, Jacek Kleyff, Krzysztof Knittel, Grzegorz Ciechowski, Olga Lipińska, Renata Przemyk, Maciej Stuhr, Kinga Preis, zespół Raz Dwa Trzy, Teatr Ósmego Dnia, Salon Niezależnych, Kabaret Potem. Festiwal odbywa się od 1965 roku.
Organizatorami tegorocznej Famy są: Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma-Art oraz miasto Świnoujście. (PAP)
mzb/ agz/