Koncerty klasyczne, jazzowe i spektakl teatralno-muzyczny czekają na publiczność rozpoczynającego się w niedzielę w Gdańsku 12. Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Większość imprez odbędzie się w Parku Oliwskim, powstałym w epoce kompozytora.
Twórca festiwalu Mozartiana, szef Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis Jan Łukaszewski przypomniał, że pierwsza jego edycja odbyła się w 2006 r. w 250. rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta (kompozytor urodził się 27 stycznia w 1756 r. w Salzburgu, zmarł 5 grudnia 1791 r. w Wiedniu - PAP).
"A my w tym samym roku w Gdańsku, a w Oliwie w szczególności, świętowaliśmy 250. rocznicę wprowadzenia się do Pałacu Opatów ostatniego polskiego opata miejscowego klasztoru cystersów Jacka Rybińskiego, który w tym samym czasie otoczył swoją siedzibę parkiem w rokokowym stylu. Można więc śmiało powiedzieć, że Park Oliwski, Pałac Opatów i Mozart są rówieśnikami” – powiedział PAP Łukaszewski, tłumacząc, dlaczego patronem gdańskiego festiwalu jest geniusz muzyczny z Salzburga.
Dodał, że także zbudowana przez cystersów Katedra Oliwska ma w swoim wystroju wiele elementów pochodzących z epoki, w której żył Mozart, w tym słynne organy oraz ambonę.
„Mamy więc w Gdańsku-Oliwie naturalną scenografię do prezentacji muzyki Mozarta. Podobną stylistycznie architekturę oraz założenia parkowe możemy spotkać np. w Wiedniu, Salzburgu i innych miejscach, gdzie bywał i grywał Mozart” – podkreślił.
Zdaniem Łukaszewskiego, geniusz Mozarta polega na tym, że potrafił połączyć w swojej muzyce wyrafinowanie z prostotą. „Z jednej strony, może ona zaspokoić gusta najbardziej wymagających melomanów i muzykologów, a z drugiej odnosi się wrażenie, że jest ona bardzo przystępna i wiele osób, nawet niewykształconych muzycznie, z przyjemnością jej słucha” – ocenił.
Pierwsze trzy dni tegorocznego festiwalu to tradycyjnie koncerty kameralne w Domu Uphagena, mieszczącym się w centrum zabytkowego Gdańska.
W niedzielę wystąpi brytyjski klawesynista Martin Ennis. W programie jego koncertu znajdą się m.in. dwa światowe prawykonania dzieł powstałych na podstawie niedokończonych utworów i szkiców Mozarta oraz kompozycji brytyjskiego instrumentalisty.
Ennis jest dyrektorem muzycznym w Girton College Cambridge, a od 1994 r. wykładowcą wydziału muzycznego Uniwersytetu w Cambridge. Na co dzień łączy karierę akademicką z bogatą działalnością koncertową jako klawesynista, organista i pianista.
W poniedziałek w Domu Uphagena wystąpi Maciej Frąckiewicz (akordeon), a we wtorek Anna Gutowska (skrzypce) i Antoni Lichomanow (fortepian).
W koncercie inauguracyjnym tegorocznego festiwalu Mozartiana na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim wystąpi w środę Slovak Sinfonietta (Słowacja) pod dyrekcją Pawła Przytockiego. W koncercie jako solista zagra francuski wirtuoz trąbki Romain Leleu. Slovak Sinfonietta to jedna z najsłynniejszych orkiestr w Europie Wschodniej. Została założona w 1974 roku. Słowacka orkiestra występowała w niemal wszystkich krajach europejskich, w obu Amerykach, w Afryce i Azji.
Środowy wieczór zakończy występ Gaby Kulki z zespołem. Jej muzyka określana jest jako progresywny pop i jest mieszanką gatunków m.in. fortepianowego rocka i jazzu.
W czwartek publiczność będzie miała okazję obejrzeć specjalnie napisany dla festiwalu Mozartiana spektakl teatralno-muzyczny "Fantazja na oliwskie organy" w reżyserii Jerzego Bielunasa, z udziałem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz wielu aktorów i śpiewaków. Głównym bohaterem przedstawienia będzie opat Rybiński, w którego wcieli się wybitny aktor Olgierd Łukaszewicz. Po widowisku w ramach cyklu "Mozart i jazz" wystąpi Artur Dutkiewicz Trio.
W piątkowy wieczór wystąpi zaś Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy, wspólnie z flecistą Łukaszem Długoszem i harfistką Florence Sitruk (Szwajcaria). Następnie na scenie usytuowanej na dziedzińcu Pałacu Opatów w koncercie pt. "Mozart i folk" pojawi się Breabach, szkocki zespół grający muzykę tradycyjną.
Koncert finałowy tegorocznej Mozartiany odbędzie się w sobotę 26 sierpnia, zgodnie z dotychczasowym zwyczajem, w Katedrze Oliwskiej. Jako sopranistki wystąpią: goszcząca na najważniejszych europejskich i światowych scenach operowych Robin Johannsen z USA oraz wybitna rosyjska śpiewaczka Julia Leżniewa. Słuchaczom swoje umiejętności zaprezentują również laureat wielu prestiżowych nagród, niemiecki tenor Lothar Odinius oraz wybitny polski śpiewak i pedagog Wojciech Gierlach (bas).
Partię chóralną wykona Polski Chór Kameralny, a solistom i chórowi towarzyszyć będzie legendarna orkiestra instrumentów dawnych Academy of Ancient Music z Wielkiej Brytanii. Niedokończona przez Mozarta Msza c-moll zostanie dodatkowo oprawiona śpiewem gregoriańskim w wykonaniu zespołu Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński. Dyrygować będzie Jan Łukaszewski.(PAP)
rop/ je/