Widowisko historyczno-muzyczne „Jasna Góra – Polska Kana” rozpoczęło się w sobotę wieczorem na jasnogórskich błoniach. To zwieńczenie sobotnich głównych obchodów 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi.
Wydarzenie rozpoczęło się pieśnią Bogurodzica.
W założeniu pomysłodawców, widowisko z wykorzystaniem muzyki, wizualizacji, materiałów filmowych i archiwalnych oraz inscenizacji ma być opowieścią o splatającej się przez wieki historii Polski i narodu polskiego z Jasną Górą i znajdującym się tam wizerunkiem Matki Bożej. Ma także przybliżyć historię samej koronacji ikony.
Organizatorami są ojcowie paulini – gospodarze sanktuarium - wraz z Bolesławem Pawicą (reżyserem widowiska) oraz Marcinem Pospieszalskim (współautorem scenariusza). Transmisję na żywo przygotowała TVP 1.
Jak zapowiadał w ub. tygodniu basista, kompozytor, aranżer i producent Marcin Pospieszalski, na koncert złożą się 22 utwory opracowane przez niego na tę okazję.
„Będą to opracowania pieśni liturgicznych, pieśni maryjnych, będzie nawiązanie do muzyki z początku XVIII wieku, kiedy odbyła się koronacja, pojawią się fragmenty chorału gregoriańskiego m.in. tego, który był wykonywany w czasie koronacji – Ave Maris Stella" – wyliczał artysta.
Poszczególne utwory nawiązywać mają do różnych wydarzeń związanych z Jasną Górą, m.in. sprowadzenia Cudownego Obrazu, jego zniszczenia w XV wieku, oblężenia klasztoru w czasie potopu szwedzkiego czy samej koronacji z 1717 r. Opowieść tę mają przeplatać wyświetlane na telebimach świadectwa ludzi, którzy na Jasnej Górze doznali przemiany, umocnienia, dla których miejsce jest ważne.
Poszczególne utwory nawiązywać mają do różnych wydarzeń związanych z Jasną Górą, m.in. sprowadzenia Cudownego Obrazu, jego zniszczenia w XV wieku, oblężenia klasztoru w czasie potopu szwedzkiego czy samej koronacji z 1717 r. Opowieść tę mają przeplatać wyświetlane na telebimach świadectwa ludzi, którzy na Jasnej Górze doznali przemiany, umocnienia, dla których miejsce jest ważne.
W przygotowanie widowiska zaangażowało się ok. 500 osób; wśród nich ok. 200 muzyków, m.in. orkiestra symfoniczna i chór Filharmonii Częstochowskiej, zespół wokalny Camerata Silesia, młodzieżowy chór z Rzeszowa, reprezentacja chóru z Legnicy oraz chór prawosławny.
Soliści to m.in. Wojciech Cugowski, Andrzej Lampert, zespół New Life’m, Marek Piekarczyk oraz aktorzy m.in. Dariusz Kowalski, Paweł Królikowski, Dominika Figurska i Michał Kula. Całość zakończy utwór "Victoria" Wojciecha Kilara, który był mocno związany z Jasną Górą.
Występy artystów mają urozmaicać rekonstrukcje historyczne, efekty pirotechniczne i multimedia.
Organizatorzy akcentowali, że sednem jubileuszu 300-lecia koronacji jest budowanie „Żywej korony dla Maryi” - żywej, bo stworzonej z dzieł miłosierdzia.
W tym kontekście zachęcali do włączenia się w akcję pomocy poszkodowanym w ostatnich nawałnicach na północy Polski, koordynowaną przez Caritas. Aby pomóc, można np. wysłać sms z hasłem WICHURA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 - z dopiskiem WICHURA. Bliższe informacje dotyczące możliwości pomocy można odnaleźć m.in. na stronie internetowej: www.caritas.pl.
Głównym punktem sobotnich obchodów była odprawiona o godz. 11 msza św. u jasnogórskiego szczytu, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił prymas abp Wojciech Polak. Uczestnicy mszy ponowili Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.
W uroczystej mszy uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wśród nich prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a ze strony władz kościelnych m.in. episkopat Polski.
Premier Beata Szydło objęła też swoim patronatem wieczorne widowisko.
Sobotnie obchody zakończy czuwanie modlitewne w bazylice jasnogórskiej, które poprowadzą organizatorzy wydarzenia "Jezus na Stadionie". Potrwa ono od godz. 23 do 4 nad ranem.
Mateusz Babak (PAP)
mtb/ akp/ mhr/