2011-05-14(PAP) - Miłość do ojczyny, przywiązanie do nauki i przyjaźń przez całe życie to główne idee korporacji studenckich, które w ramach 48. Komerszu Narodów Bałtyckich - zjazdu studentów korporacji z Estonii, Łotwy, Niemiec i Polski - spotkały się w sobotę w Warszawie.
W trakcie sobotnich uroczystości studenci odsłonili tablicę poświęconą korporantom, którzy zginęli w przewrocie majowym z 1926 r. Złożyli też wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Podczas uroczystej akademii na Zamku Królewskim odczytano list od prezydenta Bronisława Komorowskiego, który objął honorowym patronatem wydarzenie. Pradziadek prezydenta, Piotr Jan Komorowski, należał do studenckiej korporacji Konwent Polonia.
"Wasze dzisiejsze święto to wydarzenie potrzebne i ważne" - napisał Komorowski, podkreślając, że "zasady współżycia studenckiego, ściśle określone przez korporacje, uczyły ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny, kształtowały charakter jednostki i przygotowywały ją do pożytecznej społecznie służby po zakończeniu nauki".
Laszczkowski przypomniał, że najważniejsze idee studenckie korporacji, których tradycje sięgają XIX w., wiążą się z patriotyzmem i nieustanną pracą nad sobą. "To przynosi owoce przez całe życie. Dążenie do stawania się lepszym powoduje, że członkowie korporacji często odnoszą sukcesy w późniejszym życiu zawodowym. Wśród wybitnych polskich korporantów był m.in. generał Władysław Anders oraz prezydent II Rzeczpospolitej Ignacy Mościcki" - mówił.
Polscy korporanci - jak zaznaczył - pragną pokazać swoim kolegom z Estonii, Łotwy i Niemiec "Polskę jako kraj o ciekawej historii, dużym potencjale i osadzonym w tradycji europejskiej, a Polaków jako ludzi otwartych, obytych i dobrze zorganizowanych".
W 48. Komerszu wzięło udział ok. 400 osób z ponad 50 korporacji studenckich z Polski, Niemiec, Łotwy i Estonii. Najstarsze z nich zostały założone jeszcze w XIX w., np. Konwent Polonia w 1828 r. w Dorpacie, Arkonia w 1879 r. i Welecja w 1883 r. w Rydze, które nieprzerwanie funkcjonują do dzisiaj.
Komersz Narodów Bałtyckich to cykliczna impreza odbywająca się raz do roku w jednym z państw basenu Morza Bałtyckiego: Niemczech, Łotwie i Estonii. Początki tradycji Komerszu sięgają jeszcze XIX w., kiedy podobne imprezy organizowane były na Politechnice w Rydze oraz na Uniwersytecie w Dorpacie.
Współczesna edycja komerszy zapoczątkowana została w 1964 r. w Niemczech Zachodnich, a po upadku komunizmu w Europie Środkowej organizowana jest także na Łotwie i w Estonii. W 2011 r. po raz pierwszy w 48-letniej historii Komersz Narodów Bałtyckich odbywa się w Polsce. W przyszłym roku odbędzie się w Monachium. (PAP)
nno/ itm/