O uruchomieniu konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazw sześciu ulic: 9 Maja, Brunona Jasieńskiego, Leona Kruczkowskiego, Oskara Lange, Włodzimierza Stahla i Lucjana Szenwalda zdecydował w piątek prezydent Katowic Marcin Krupa.
W związku z wejściem w życie zapisów ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej na gminy w całej Polsce został nałożony obowiązek zmiany nazw ulic o takim charakterze.
Konsultacje społeczne w Katowicach mają charakter lokalny i są skierowane wyłącznie do mieszkańców nieruchomości oraz podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą, instytucji, organizacji, oraz kościołów i związków wyznaniowych mających siedzibę oraz działających w obrębie ulic, objętych ustawą dekomunizacyjną.
Jak poinformował naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice Maciej Stachura, od 11 września formularze konsultacyjne będą dostarczane bezpośrednio pod wskazane adresy wraz z uzasadnieniem propozycji nowej nazwy. Łącznie konsultacjami zostanie objętych ponad pół tysiąca adresów.
„Zdajemy sobie sprawę, że konieczność zmiany nazwy ulicy, na którą nie mamy wpływu, powoduje niedogodności dla mieszkańców związane z koniecznością wymiany prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego. Dlatego do korespondencji dołączymy potrzebne formularze oraz niezbędne informacje, by ułatwić wymianę dokumentów. Oczywiście w tym przypadku mieszkańcy będą zwolnieni z opłat. Wnioski o wymianę dokumentów będzie można składać po podjęciu stosownej uchwały przez radę miasta, o czym będziemy informować” – powiedział Maciej Stachura.
Zgodnie z przygotowanym projektem uchwały, ulica Lucjana Szenwalda zostałaby zamieniona na ulicę Bolesława Prusa, Włodzimierza Stahla na Liliową, Brunona Jasieńskiego na Czesława Miłosza, Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta, 9 Maja na mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala", a Oskara Langego na ul. Gwarecką.
Jednocześnie prezydent Marcin Krupa podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko w sprawie niezmieniana nazwy katowickiego Ronda im. Jerzego Ziętka oraz pozostawienia pomnika gen. Ziętka w Parku Powstańców Śląskich.
Sprawa usunięcia z przestrzeni publicznej obiektów upamiętniających tego PRL-owskiego wojewodę, który zainicjował w regionie wiele służących do dziś mieszkańcom inwestycji, budzi największe kontrowersje związane z ustawą dekomunizacyjną w woj. śląskim. Za pozostawieniem obecnych nazw obiektów i miejsc, którym patronuje Jerzy Ziętek opowiedziało się wiele środowisk.
Autorka: Anna Gumułka
Edytor: Paweł Tomczyk(PAP)
lun/ pat/