W Domu Spotkań z Historią w Warszawie rozpoczęła się w piątek trzydniowa konferencja "Pamięć pokoleń 2017". W międzynarodowym spotkaniu, zorganizowanym w 75. rocznicę ewakuacji Armii Andersa z ZSRR do Iranu, uczestniczy kilkadziesiąt osób z Polski i zagranicy.
"To dla nas wielki zaszczyt współuczestniczyć w tej inicjatywie, albowiem Dom Spotkań z Historią w swojej pracy i w swojej genezie (...) jest ściśle związany z tematyką wschodnich losów Polaków i obywateli polskich" - powiedział, otwierając konferencję, dyrektor Domu Spotkań z Historią Piotr Jakubowski.
"W Domu Spotkań z Historią działa też Warszawska Inicjatywa Kresowa - i to jest nasze główne miejsce, w którym upowszechniamy historie kresowe. Inicjatywa powstała na gruncie kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego - przebogatej kolekcji kresowian" - mówił Jakubowski.
"Dzisiejsza konferencja jest fragmentem historii, jaką się zajmuje Fundacja +Kresy-Syberia+. Bardzo się cieszymy, że ta organizacja działa i że może jeszcze tego typu spotkania organizować. My też zajmujemy się jeszcze (...) popularyzowaniem historii, historii Sybiru, bo (...) w podręcznikach szkolnych na ten temat nie ma nic i nic nie było" - mówił wiceprezes Związku Sybiraków Mieczysław Pogodziński.
Witając uczestników konferencji, wiceprezes Związku Sybiraków Mieczysław Pogodziński przypomniał, że "według danych Związku Sybiraków w okresie wojny ponad 1 mln 300 tys. Polaków wywiezionych zostało na Sybir, do Związku Radzieckiego oraz do Kazachstanu. I tam, niestety, przez pięć, sześć lat, to zależy kiedy było aresztowanie (...), lub też nawet niektórzy 15 lat przebywali".
"Dzisiejsza konferencja jest fragmentem historii, jaką się zajmuje Fundacja +Kresy-Syberia+. Bardzo się cieszymy, że ta organizacja działa i że może jeszcze tego typu spotkania organizować. My też zajmujemy się jeszcze (...) popularyzowaniem historii, historii Sybiru, bo (...) w podręcznikach szkolnych na ten temat nie ma nic i nic nie było" - mówił.
Wiceprezes Pogodziński przypomniał, że z inicjatywy jego związku 17 września obchodzony jest w całej Polsce jako Dzień Sybiraka.
"To jest jedno wielkie zadanie: pozostawić ślad, pozostawić pamięć naszych losów i oby ta młodzież, młode pokolenia, znając to doświadczenie, starało się jednak tak funkcjonować, ażeby to się więcej dla nas Polaków nie powtarzało" - dodał.
Koordynator konferencji Maciej Czarkowski poinformował, że obrady "są transmitowane jako live streaming na cały świat w Internecie", a członkowie fundacji, "którzy żyją w Australii, Nowej Zelandii, Anglii, Szkocji, RPA, USA i Argentynie, mogą je obserwować na ekranach".
"To dla nas wielki zaszczyt współuczestniczyć w tej inicjatywie, albowiem Dom Spotkań z Historią w swojej pracy i w swojej genezie (...) jest ściśle związany z tematyką wschodnich losów Polaków i obywateli polskich" - powiedział, otwierając konferencję, dyrektor Domu Spotkań z Historią Piotr Jakubowski.
Pierwszy dzień konferencji poświęcony jest zagadnieniom: genezy i podstaw prawnych osadnictwa wojskowego na Kresach, "wojennym losom na przykładzie rodzin z osady Żabczyce na Polesiu", "deportacjom z Kresów Wschodnich II RP do ZSRR" oraz "Pierwszej repatriacji z ZSRR w 1946 r. na przykładzie Kazachstanu".
W podziemiach Domu Spotkań z Historią czynna jest przygotowana przez Kristinę Kwacz z USA wystawa pt. "W cieniu Dwudziestu". Córka polskich emigrantów prezentuje na niej "w formie albumu rodzinnego" historię dwudziestoletniej rozłąki matki Katarzyny z ojcem Władysławem, który pozostał w Polsce w 1939 r. i brał udział w działaniach wojennych. Ponowne spotkanie rodziców nastąpiło w USA dopiero w 1959 r.
W piątek wieczorem w Centralnej Bibliotece Rolniczej odbędzie się koncert pieśni patriotycznych.
Drugi dzień konferencji poświęcony będzie tematyce poszukiwania swoich korzeni na Kresach, problemowi wpływu deportacji Polaków na następne pokolenia, a także kwestii relacji pomiędzy polityką władz państwa a zróżnicowaniem narodowościowym na Kresach. Przewidziano też cykl paneli dyskusyjnych na temat powojennej pamięci pokoleń oraz sytuacji i perspektyw rozwoju Wirtualnego Muzeum Kresy-Syberia.
W niedzielę rano uczestnicy konferencji wezmą udział w mszy w intencji Sybiraków w kościele Św. Krzyża, a następnie uczestniczyć będą w uroczystościach zorganizowanych w Muzeum Katyńskim. Po południu zaplanowano Marsz Pamięci Pokoleń z Muzeum Katyńskiego do Pomnika Poległych i Pomordowanych na Wschodzie, gdzie odbędą się uroczystości związane z rocznicą agresji wojsk sowieckich na Polskę.
Konferencję zorganizowała Fundacja "Kresy-Syberia" we współpracy ze Związkiem Sybiraków i Domem Spotkań z Historią. (PAP)
gj/ itm/