W Szczecinie w piątek odbyło się drugie otwarte spotkanie w ramach kampanii społeczno-informacyjnej przed referendum dot. zmian w konstytucji. Pierwsze miało miejsc w Rzeszowie w poniedziałek, kolejne odbędzie się w 29 września w Kielcach.
Prowadzimy dyskusje pod hasłem „Wspólnie o konstytucji”, bo ma być to konstytucja obywatelska we wszystkich rozumieniach tego słowa – powiedział w piątek w Szczecinie wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum ws. zmian w konstytucji Paweł Mucha.
„Chcemy aby prace i zakres zagadnień, które będą poddane pod głosowanie powszechne był efektem spotkań, dyskusji, maksymalnego oddziaływania opinii grup społecznych” - zaznaczył Mucha. „Będziemy rozmawiać z samorządowcami i prawnikami, ale chcemy żeby to były pytania i odpowiedzi, które pojawiają się ze strony rodziców, ludzi młodych, starszych, niezależnie od wykonywanego zawodu czy aktywności” - dodał.
Podkreślił, że prezydent Andrzej Duda chce „aby Polacy wypowiedzieli się w sprawach dla nich ważnych”. Jego zdaniem „odpowiedzi wypowiedziane podczas referendum określiłyby kierunki zmiany konstytucji z 1997 r. bądź przyjęcia nowej ustawy zasadniczej”.
„Mamy świadomość, że po prawie 20 latach obowiązywania konstytucji, to jest właśnie moment konstytucyjny, który polega na refleksji nad niedostatkami konstytucji z 1997 r. Mówimy, że konstytucja w dużym stopniu zdezaktualizowała się. Była przyjmowana w momencie, kiedy Polska nie była członkiem Unii Europejskiej ani członkiem NATO” - zaznaczył minister Mucha.
„To niesamowita sytuacja, kiedy wszyscy możemy pisać konstytucję” - powiedział konstytucjonalista prof. Dariusz Dudek. Ocenił on, że debaty cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków. Dodał, że „około 80 proc. Polaków, uważa że zdecydowanie tak lub raczej tak, należy dyskutować o konstytucji”.
„Nie jest tak, że konstytucja całkowicie się zdezaktualizowała. Polacy mówią, że należy utrzymać to co jest w niej dobre. Cała rzecz polega na tym, żeby dobrze zdefiniować i rozpoznać, co nadaje się do poprawy, a co do utrzymania, ewentualnie do korekty” - zaznaczył prof. Dudek.
Spotkanie w Szczecinie zakłóciło wystąpienie kilkunastu członków ze Stowarzyszenia Młodych Demokratów. Trzymali oni w dłoniach transparenty „Nie trzeba zmieniać, wystarczy przestrzegać”. Wiceszefowi Kancelarii Prezydenta wręczyli egzemplarz Konstytucji oraz list do Andrzeja Dudy, w którym nawoływali do przestrzegania ustawy zasadniczej.
Przed południem wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz zachodniopomorscy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej rozdawali szczecinianom egzemplarze konstytucji.
„Chcemy by mieszkańcy Szczecina przeczytali dokładnie konstytucję jeszcze raz. Jeżeli chcą rozmawiać i dyskutować, to bardzo dobrze żeby poznali wszystkie zapisy naszej konstytucji, dzięki której przez tyle lat mogliśmy być rozwijającym się państwem demokratycznym” - powiedziała dziennikarzom Kidawa-Błońska.
Wicemarszałek uważa, że „konstytucja dobrze działa i służy ochronie praw naszych obywateli”. „Można zastanawiać się nad doprecyzowaniem pewnych zapisów, ale nie jest to powód żeby traktować konstytucję tymczasowo, jak robi to Prawo i Sprawiedliwość. To nie jest tak, że należy ją natychmiast zmienić. Dyskusja powinna być, bo zawsze można stworzyć lepsze i ciekawsze rozwiązania. Ale ta konstytucja dobrze stoi na straży naszych praw i obowiązków” - zaznaczyła.
W ramach konsultacji w sprawie referendum konstytucyjnego ma odbyć się przynajmniej 16 otwartych spotkań; we wszystkich województwach w Polsce. W październiku odbędą się co najmniej trzy spotkania: w Poznaniu, w Toruniu i w Gdańsku.
Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja. Prezydent chce, by referendum to odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada. 11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych. (PAP)
mzb/ jm/