Sejm uczcił w piątek, w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego, twórców i członków Służby Zwycięstwu Polski w 78. rocznicę jej powstania, składając hołd jej dowódcom i żołnierzom.
Jak podkreślono w przyjętej przez aklamację uchwale Służba Zwycięstwu Polski powstała w końcowym etapie obrony Warszawy, "co było wyrazem powszechnej w narodzie polskim woli nieskładania broni i kontynuowania walki w podziemiu".
"Stawiała sobie za zadanie zjednoczenie wszystkich środowisk politycznych oraz żywiołowo powstających organizacji konspiracyjnych mając jeden nadrzędny, ponad podziałami, cel – odzyskanie niepodległości" - czytamy.
Według uchwały utworzeni Służby Zwycięstwu Polski zapoczątkowało budowę Polskiego Państwa Podziemnego, a jej działania były kontynuowane przez Związek Walki Zbrojnej, w który Służba Zwycięstwu Polski została przekształcona w styczniu 1940 r.
Przypomniano, że Służba Zwycięstwu Polski została powołana przez gen. bryg. Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego na podstawie upoważnienia nadanego przez Naczelnego Wodza Edwarda Rydza-Śmigłego jako konspiracyjna organizacja mająca walczyć o niepodległość.
"Podporządkowała się legalnym władzom Rzeczypospolitej na uchodźstwie. Skupiała oficerów i żołnierzy, którzy uniknęli niewoli i tworzyli wiele rozproszonych związków i środowisk konspiracyjnych" - podkreślono.
Jak czytamy w uchwale, obok pionu wojskowego Służba Zwycięstwu Polski budowała pion cywilny, który miał być polityczną reprezentacją społeczeństwa Polski okupowanej przez Niemców i Związek Radziecki.
Zaznaczono, że polityczne zwierzchnictwo nad pionem cywilnym sprawowała Główna Rada Polityczna przy Służbie Zwycięstwu Polski składająca się z przedstawicieli odradzających się pod okupacją partii politycznych. Jej komisarzem cywilnym został Mieczysław Niedziałkowski.
"Wielu dowódców i żołnierzy Służby Zwycięstwu Polski kontynuowało walkę w ZWZ-AK i zapłaciło za to najwyższą cenę. Byli męczeni i zabijani przez niemieckich i sowieckich okupantów, a po zakończeniu II wojny światowej – przez komunistyczne władze Polski Ludowej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że Służba Zwycięstwu Polski dobrze zasłużyła się Ojczyźnie" - głosi uchwała Sejmu. (PAP)
par/