Chcemy rozmawiać o referendum ws konstytucji, ale też o tematach związanych z samorządem terytorialnym - mówił w piątek w Kielcach wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jest parę rzeczy, które powinny zostać poruszone - uznał prezydent miasta Wojciech Lubawski.
W ramach kampanii społeczno-informacyjnej przed referendum dotyczącym zmian w konstytucji w piątek w Kieleckim Centrum Kultury zorganizowano debatę, w której udział wziął m.in. wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum ws. zmian w konstytucji Paweł Mucha. Wcześniej podobne spotkania odbyły się w Szczecinie i Rzeszowie.
„Chcemy, żeby ta debata dotyczyła idei referendum konsultacyjnego, ale chcemy także prowadzić poszerzoną rozmowę w tematach związanych z samorządem terytorialnym” – powiedział Mucha. Podkreślił, że ważne jest, aby "ten proces dotyczył jak najszerszych grup społecznych".
Wiceszef prezydenckiej kancelarii przypomniał, że swoje opinie można przekazywać również w formie elektronicznej, wysyłając wiadomość na adres: referendum.konsultacyjne@prezydent.pl.
Mucha zaznaczył, że w prezydenckiej kancelarii powołany zostanie zespół prawa samorządowego. „To jest deklaracja wszystkich organizacji reprezentatywnych, również tych, które są w komisji Wspólnej Rządu i Samorządu” – dodał. Jak powiedział, w Kielcach chce debatować nad pytaniem, „czy obecna regulacja konstytucji, dotycząca sfery samorządowej, jest właściwa, czy warto jednak coś w niej zmodyfikować”.
„Dzisiaj, po 20 latach, trzeba zadać sobie pytanie, czy ta obecna konstytucja spełnia wszystkie oczekiwania” – podkreślił prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Zaznaczył, że „trzeba rozmawiać”, bo dzięki dyskusji osoby, które opowiadają się za tym, by nie wprowadzać zmian w konstytucji, będą mogły przedstawić swoje argumenty.
„W imieniu samorządowców mogę powiedzieć, że jest parę rzeczy, które powinny zostać poruszone” – dodał Lubawski. Wymienił tu m.in. zapis dotyczący kadencyjności prezydentów miast. „Trzeba się zastanowić, czy ona powinna być, czy nie” – stwierdził.
Minister Mucha odniósł się do dwóch wcześniejszych spotkań: w województwie zachodniopomorskim i podkarpackim, podczas których pojawiali się m.in. samorządowcy, przedstawiciele grup społecznych oraz parlamentarzyści różnych ugrupowań. „W Szczecinie miałem przykład polityka z Nowoczesnej, który był zainteresowany dalszą dyskusją” – powiedział. Według niego, część osób, które na spotkanie przyszła sceptycznie nastawiona co do zmian w konstytucji, po debacie zmieniała zdanie.
W ramach konsultacji w sprawie referendum dot. konstytucji ma odbyć się przynajmniej 16 otwartych spotkań, we wszystkich województwach. W październiku zaplanowano co najmniej trzy: w Poznaniu, w Toruniu i w Gdańsku.
Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja. Prezydent chce, by referendum to odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada. 11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.(PAP)
autor: Piotr Grabski
gr/ mok/