Muzyka Karola Szymanowskiego, Jeana Sibeliusa i Maurice'a Ravela – zabrzmi w czwartek podczas inauguracji nowego sezonu artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach. Za pulpitem dyrygenckim stanie szef artystyczny Alexander Liebreich.
W ten sposób muzycy uczczą przypadające w tym roku: 80. rocznicę śmierci Szymanowskiego i Ravela oraz 60. rocznicę śmierci Sibeliusa.
Podczas czwartkowego koncertu melomani usłyszą oba koncerty skrzypcowe Szymanowskiego, które zostaną zestawione z II Suitą "Dafnis i Chloe" Ravela oraz Poematem symfonicznym "Tapiola" Sibeliusa. Solistką będzie Elina Vahala.
Dyrektor naczelna i programowa NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa podkreśliła w środę podczas konferencji, że z uwagi na wspomniane okrągłe rocznice, nazwiska Szymanowskiego (1882-1937), Ravela (1875-1937) oraz również zmarłego w 1937 r. Georga Gershwina (1898-1937) będą się przewijać w repertuarze do końca tego roku.
Wszystkich propozycji repertuarowych w kalendarzu NOSPR nie sposób opisać. To samo dotyczy artystów, którzy tam wystąpią, a z których Wnuk-Nazarowa wymieniła m.in. światowej sławy skrzypaczkę Annę Sophie-Mutter.
Szefowa NOSPR zaprosiła też na listopadowe zaduszki jazzowe. Jedną z gwiazd będzie gitarzysta i dwudziestokrotny zdobywca nagrody Grammy - Pat Metheny. Ponadto wystąpią m.in. artysta amerykański łączący różne muzyczne style – Trombone Shorty, a także wokalistka Jane Monheit i perkusista Simon Phillips.
Zapowiedziała również kolejną edycję majowego Festiwalu Katowice Kultura Natura, który tym razem odbędzie się pod hasłem: dziecięctwo. Jak tłumaczyła Wnuk-Nazarowa, nie chodzi o "dzieciństwo" rozumiane jako pewien okres w życiu człowieka, ale "dziecięctwo" właśnie, czyli metaforę bycia dzieckiem przez całe życie. W ramach festiwalu m.in. NOSPR wykona III Symfonię d-moll Gustava Mahlera.
Swój sezon orkiestra zakończy w czerwcu 2018 r. – operą "Salome" Richarda Straussa.
W ciągu trzech lat od otwarcia nowej siedziby NOSPR, oferta repertuarowa tak się poszerzyła, że dziś koncerty odbywają się tam niemal codziennie, a czasem nawet po dwa-trzy w ciągu dnia.
Poszczególne dni - obok koncertów symfonicznych - wypełniają cykle takie jak: Wtorkowy klub jazzowy, Środa młodych, Recitale mistrzowskie czy Muzyka dawna. Ponadto regularnie koncertują tam m.in. Kwartet Śląski, orkiestra Aukso, zespół Camerata Silesia czy Orkiestra Muzyki Nowej
Jak podano PAP, rocznie daje to łącznie ponad 300 koncertów – większość z nich odbywa się przy wypełnionej sali, a frekwencja na koncertach orkiestry gospodarzy zazwyczaj jest stuprocentowa. Bilety bardzo często wysprzedają się bowiem w ciągu chwili od otwarcia kas czy internetowego systemu. Już teraz nie ma wolnych miejsc na wybrane wydarzenia do stycznia włącznie.
W związku z tak dużym zainteresowaniem melomanów – jak mówiła Wnuk-Nazarowa – konieczne było ograniczenie puli biletów abonamentowych, by również inne osoby mogły mieć szansę na kupno biletów.
Jak podała bowiem dyrektor, w liczącej 1800 miejsc sali na czwartkowe, symfoniczne koncerty wykupionych jest ponad 820 abonamentów, piątkowe – ponad 853, a niedzielne poranki symfoniczne – ponad 755.
W nowym sezonie kontynuowane będą również internetowe transmisje wybranych koncertów. Z danych przekazanych PAP wynika, że dotychczasowe transmisje online oglądało od kilkuset po nawet 2 tys. osób, czyli więcej niż mieści sala koncertowa.
Jednocześnie dyrektor NOSPR wskazała na pewien fenomen śląskiej publiczności, która otwarta jest również na "trudniejszą" w odbiorze, współczesną muzykę XX i XXI wieku, w tym na prawykonania. Dodała, że sala wypełniona jest niezależnie od repertuaru. "Jest to ewenement na skalę Polski" – mówiła.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (wcześniej działająca jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) powstała w 1935 r. w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W 1945 r. reaktywował ją w Katowicach Witold Rowicki.
Zespół koncertuje na całym świecie z wybitnymi artystami, pełniąc rolę ambasadora polskiej kultury. Prócz nagrań dla Polskiego Radia, orkiestra nagrała ponad 200 płyt dla renomowanych wytwórni.
W tym roku ich płyta z muzyką Szymanowskiego i Lutosławskiego otrzymała nagrodę International Classical Music Awards. Jak podała Wnuk-Nazarowa, wiosną przyszłego roku uroczystość wręczenia tych prestiżowych wyróżnień odbędzie się w NOSPR.(PAP)
autor: Agnieszka Kliks-Pudlik
akp/ itm/