Worek na chleb wykonany z obozowego pasiaka przez byłą więźniarkę niemieckich obozów Marię Korycińską trafił do kolekcji artefaktów w Brzeszczach Borze, którą opiekuje się Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau – poinformowała prezes Fundacji Agnieszka Molenda.
„Worek został uszyty już po wojnie z pasiaka, w którym brzeszczanka Maria Korycińska wróciła z 5-letnią córką Zofią do domu. W jego lewej górnej części widoczne są jeszcze dziurki od guzików. Ten przedmiot ma bardzo symboliczne znaczenie. Chleb w obozie decydował o życiu i śmierci. Przechowując go później w tym worku uszytym z pasiaka udowadniała, że każdy bochenek jest czymś wyjątkowo cennym. Gdy o tym mówię, głos mi drży. To dla nas bardzo emocjonalny eksponat” – powiedziała Molenda.
Pod opiekę Fundacji worek przekazała Zofia Kózka z domu Korycińska, córka Marii. „Obie panie są na równi związane z tą smutną historią, bo razem przeszły obozowe piekło. Wczesne dzieciństwo Zofii przebiegało za kolczastym drutem” – dodała Molenda.
Prezes Fundacji dodała, że dziś nie wiadomo dokładnie, w którym obozie przebywała brzeszczanka z córką. W sierpniu 1942 r. wraz córką, wtedy 3-letnią, trafiła do jednego z tzw. Polenlagrów, a następnie od maja następnego roku przebywały w obozie koncentracyjnym.
Polenlager był to kompleks ok. 30 niemieckich obozów koncentracyjnych i miejsc pracy przymusowej dla Polaków na Śląsku i w Zagłębiu. Więziono w nich od 200 do 1,2 tys. osób.
Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau powstała w 2013 r. Działa na rzecz ratowania rzeczy, przedmiotów oraz artefaktów związanych z byłym niemieckim obozem i jego podobozami, które znajdują się obecnie w rękach prywatnych.
Fundacja opiekuje się m.in. budynkiem w Brzeszczach Borze, w którym podczas wojny Niemcy ulokowali obozową karną kompanię kobiet. Powstała tam ekspozycja historyczna, na której można zobaczyć m.in. eksponaty związane z więźniarkami. To rzeczy codziennego użytku i odzież. Jest także porcelitowa figurka Myszki Mickey, która należała do bezimiennej ofiary niemieckiego obozu Auschwitz, najprawdopodobniej dziecka. W budynku obsługi zwiedzających obok byłego obozu Auschwitz II-Birkenau fundacja udostępniła wystawę poświęconą historii podobozu Monowitz, utworzonego przy zakładach budowanych w Oświęcimiu przez Niemców. (PAP)
autor: Marek Szafrański
edytor: Paweł Tomczyk
szf/ pat/