Rusza naprawa zawalonej części dachu budynku, w którym w czasie istnienia niemieckiego obozu Auschwitz mieściła się m.in. kuchnia i kantyna SS – podała we wtorek Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z Brzeszcz, która opiekuje się obiektem.
„Planowo prace maja się zakończyć jeszcze w październiku. Fundacja wczoraj podpisała z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków umowę na ich finansowanie. Wyłoniony jest już wykonawca. Rozstrzygnięcie przyniósł dopiero trzeci przetarg. Dach naprawi zarejestrowana w Anglii firma St. Mark Lions Limited” – powiedziała prezes fundacji Agnieszka Molenda.
Drewniany budynek dawnej kuchni i kantyny SS znajduje się w pobliżu byłego obozu Auschwitz I, ok. 400 m od historycznej bramy z napisem "Arbeit macht frei". Nie jest jednak częścią Muzeum Auschwitz. Budynek został wzniesiony na przełomie 1941 i 1942 r. rękoma więźniów i służył esesmanom. Wewnątrz znajdowała się m.in. scena, odbywały się tam seanse filmowe. Po wojnie budynek był wykorzystywany m.in. przez zakłady zbożowe z Krakowa. Po ich likwidacji teren wraz przeszedł na własność Skarbu Państwa. Przez ponad ćwierć wieku budynek stał pusty i niszczał. 10 lat temu został wpisany do rejestru zabytków. W 2014 r. runęła w nim część dachu.
Pod koniec 2016 r. brzeszczańska fundacja podpisała ze starostą oświęcimskim umowę na bezterminowe użyczenie budynku. „Jego stan techniczny jest bardzo zły i wymaga natychmiastowego zabezpieczenia przed zimą, a w dalszej kolejności remontu i renowacji. Opiekujemy się nim od stycznia br. Pozyskaliśmy już pierwsze fundusze na naprawę zawalonej części dachu. Szukamy pieniędzy na całościowy remont. Być może uda się je pozyskać z funduszy ministerialnych. Zabiegamy też o sponsorów prywatnych w Polsce i za granicą” – zapewniła Agnieszka Molenda.
Prezes dodała, że teren, na którym stoi zabytkowy budynek, sąsiaduje bezpośrednio z Muzeum Auschwitz w miejscu, gdzie tworzy ono nową siedzibę Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. „Fundacja jest bardzo mocno zainteresowana możliwie jak najszerszą współpracą z muzeum” - zapewniła Molenda.
Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau działa na rzecz ratowania przedmiotów oraz artefaktów związanych z byłym niemieckim obozem i jego podobozami, które znajdują się obecnie w rękach prywatnych. Opiekuje się m.in. budynkiem w Brzeszczach Borze, w którym podczas wojny Niemcy ulokowali obozową karną kompanię kobiet. Powstała tam ekspozycja historyczna, na której można zobaczyć m.in. rzeczy codziennego użytku i odzież więźniarek. W budynku obsługi zwiedzających, obok byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, fundacja udostępniła wystawę poświęconą historii podobozu Monowitz.
Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Jego siedziba powstaje w budynku tzw. Starego Teatru, tuż przy murach dawnego niemieckiego obozu Auschwitz I, w pobliżu historycznego bloku 11 i Ściany Straceń. W czasie istnienia obozu służył on Niemcom jako magazyn, w którym składowali m.in. cyklon B, używany do masowego uśmiercania ludzi w komorach gazowych. Otwarcie nowej siedziby Centrum jest planowane na połowę 2019 r.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. (PAP)
autor: Marek Szafrański
edytor: Paweł Tomczyk
szf/ pat/