Sprawiedliwi wśród narodów świata - chylę czoła przed Wami, Waszym męstwem i odwagą - napisał w środę minister obrony narodowej Antonii Macierewicz, który wziął udział w obchodach upamiętniających 75. rocznicę powstania RPŻ "Żegota" w Pałacu Prezydenckim.
Szef MON Antonii Macierewicz uczestniczył w uroczystości organizowanej w Pałacu Prezydenckim z okazji 75. rocznicy powstania RPŻ "Żegota".
Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda poinformował, że skieruje do Sejmu projektu ustawy o ustanowieniu 17 marca narodowym dniem pamięci Polaków ratujących Żydów, a także odznaczył kilku zasłużonych Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski "za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich".
4 grudnia 1942 r. utworzona została w Warszawie Rada Pomocy Żydom („Żegota”). Działając w skrajnie trudnych warunkach - od jesieni 1941 r. za pomoc ukrywającym się Żydom groziła kara śmierci - udzieliła wsparcia materialnego około 4 tys. osobom, ponadto zdobywała dokumenty (ok. 50 tys.), szukała mieszkań i kryjówek dla uciekinierów z gett; w miarę możliwości starała się również zapewnić im opiekę medyczną. Dzięki wysiłkom Ireny Sendlerowej i jej referatu opieką udało się objąć 2,5 tys. żydowskich dzieci wyprowadzonych z warszawskiego getta.
Działająca do początku 1945 r. Rada Pomocy Żydom była jedyną w okupowanej przez Niemców Europie instytucją państwową ratującą Żydów od zagłady. Została uhonorowana medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawanym przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie.
dka/ jbp/