2011-05-24 (PAP) - Filmy i teksty przedstawiające wspomnienia ofiar totalitaryzmów XX w. i działaczy niepodległościowych, które przygotowali uczniowie z ponad 90 szkół z kraju i zagranicy, zaprezentowano w Warszawie w ramach projektu edukacyjnego IPN „Opowiem ci o wolnej Polsce”.
Rozmowy zostały zarejestrowane w formie wideo lub audio i opracowane w formie pisemnej. „Bohaterami filmów i audycji najczęściej są ludzie, których historie i czyny znają tylko nieliczni. Materiały przygotowane przez młodzież dotyczą lokalnych działaczy, członków rodziny czy sąsiadów” – podkreśliła Tumińska.
I tak np. uczniowie z gimnazjum nr 40 z Wrocławia zrobili krótki film dokumentalny o Annie Węcek, która w stanie wojennym została internowana przez pomyłkę. „Pani Anna trafiła do ośrodka odosobnienia w Gołdapi tylko, dlatego, że odwiedziła koleżanki zaangażowane w działania opozycyjne. Sama była szeregowym członkiem Solidarności, podobnie jak 10 mln Polaków należących do związku. Jej +wina+ polegała na tym, że znalazła się w złym miejscu i w złym czasie” – powiedział Łukasz Woźniak, nauczyciel historii, który opiekował się grupą uczniów realizujących projekt we Wrocławskiem gimnazjum.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej z Polskim Językiem Nauczania w Wędrynie w Republice Czeskiej przygotowały w ramach projektu materiał o doktorze Augustynie Fai z Ostrawy. „W szpitalu, w którym pracował mój pradziadek zabrakło krwi odpowiedniej dla pewnej niemieckiej pacjentki. Kiedy się okazało, że pradziadek ma taką samą grupę, dokonał transfuzji oddając Niemce swoją krew” – opowiedziała PAP Anna Gociek. Wydarzenie to uratowało później życie pradziadkowi dziewczynki. „Dr Faja oskarżony przez hitlerowców, że nie udziela pomocy medycznej Niemcom trafił na gestapo. Gdy podczas przesłuchania opowiedział o transfuzji, został – po weryfikacji - uwolniony” – dodał Marian Nieboras, nauczyciel z Wędrynia.
Prace przygotowane przez uczestników projektu są publikowane w internecie pod adresem: http://www.edutuba.pl. „W ciągu czterech lat trwania programu zebraliśmy setki stron relacji, tysiące fotografii ukazujących losy ludzi zaangażowanych w walkę o niepodległość, ochronę praw obywatelskich czy aktywnie demonstrujących sprzeciw wobec panującym porządkom. To wyjątkowa dokumentacja” – oceniła Olga Tumińska. (PAP)
wka/ mlu/ ls/