Za granicą jest potrzebne zrozumienie polskiej tożsamości i historii. Niewątpliwie Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski przyczynia się do promocji polskiej historii – powiedział PAP z-ca dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ Krzysztof Strzałka.
III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski potrwa w Krakowie do soboty. Bierze w nim udział 250 prelegentów z 37 państw. Tematem przewodnim spotkania jest "Dawna Rzeczpospolita: historia-pamięć-dziedzictwo".
Obecny na kongresie historyk, politolog i dyplomata Krzysztof Strzałka z MSZ wskazał, że istnieje ogromna potrzeba zrozumienia polskiej tożsamości i historii. Brak takiego zrozumienia, np. przez inne kraje Unii Europejskiej, prowadzi do problemów, które obecnie możemy obserwować.
"Pokutują lata PRL, kiedy przekaz o polskiej historii praktycznie nie istniał, i niestety lata zaborów, kiedy Polski na mapie świata nie było, nie było polskiej historiografii - o czym wielokrotnie historycy (obecni na kongresie w Krakowie - PAP) mówili" – zauważył Strzałka.
Według niego dla dobrego wizerunku Polski w świecie wskazane są takie inicjatywy jak Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski.
"Historia Polski jest piękna, bogata i mało znana" – powiedział przedstawiciel MSZ. Dodał, że potrzebne byłyby "regionalne spotkania" - europejskie, azjatyckie, amerykańskie - ponieważ każdy kontynent ma swoją specyfikę w podejściu do historii innych państw.
"Amerykanie np. będą się interesowali polskim republikanizmem, a w Europie uczeni będą zwracali bardziej uwagę na problem wolności i tolerancji, w Azji na jeszcze inne elementy" – wyjaśnił Strzałka. Dodał, że MSZ wsparłoby inicjatywy takich regionalnych spotkań, tak jak i publikowanie obcojęzycznych książek poświęconych Polsce.
Zaznaczył, że podstawą szerzenia wiedzy o historii Polski jest dobry, nowoczesny przekaz popularnonaukowy, który zaistniałby w kulturze masowej.
Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski organizują krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej.
Patronami medialnymi przedsięwzięcia są Polska Agencja Prasowa i portal Dzieje.pl. (PAP)
autor: Beata Kołodziej
edytor: Paweł Tomczyk
bko/ pat/