Premiera filmu "Operacja Tannenberg” i prezentacja piosenek patriotycznych złożą się na organizowany 6 listopada w Teatrze Muzycznym w Poznaniu koncert "Pamiętamy". Wydarzenie przygotowywane jest w hołdzie ofiarom II wojny światowej i ofiarom gestapo.
Gmach Domu Żołnierza, w którym obecnie mieści się teatr, był w czasie II wojny światowej siedzibą niemieckiej tajnej policji państwowej. W murach tego budynku byli przesłuchiwani, katowani i zabijani polscy patrioci.
W pierwszej części wydarzenia odbędzie się premiera filmu Anny Piasek-Bosackiej, Mateusza Macura i Mariusza Lisieckiego "Operacja Tannenberg". Taki kryptonim nosiła niemiecka akcja służąca eksterminacji polskiej warstwy przywódczej i inteligencji na początku II wojny światowej.
Według twórców dokumentu, jest to portret zbiorowy polskich społeczników z czasów międzywojennych XX w., którzy zostali brutalnie wymordowani przez Niemców. Bohaterami filmu są: ostatni przedwojenny rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza prof. Stanisław Pawłowski, wiceprezydent Poznania Mikołaj Kiedacz, burmistrz Skórcza Jan Grzankowski, malarz powstania wielkopolskiego Leon Prauziński i nauczycielka Cecylia Grubówna-Handkiewicz.
Po filmie, zespół Monogramista JK przedstawi piosenki patriotyczne popularne w okresie powstania wielkopolskiego. Narratorem będzie poeta, pieśniarz i historyk sztuki Jacek Kowalski.
Podczas koncertu podsumowana zostanie tegoroczna edycja akcji społecznej "Zapal znicz pamięci". Realizowana m.in. w Wielkopolsce akcja ma na celu upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy.
Akcja miała w tym roku swoją dziewiątą edycję. W niedzielę 22 października w setkach miejsc pamięci w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i ziemi łódzkiej.
Stojący w centrum Poznania gmach Domu Żołnierza został przekazany wojsku 19 marca 1939 r. w dniu imienin Józefa Piłsudskiego. Wówczas odbyła się też w Poznaniu ostatnia przed wybuchem II wojny światowej defilada Wojska Polskiego.
Po rozpoczęciu wojny i powołaniu urzędów tajnej policji państwowej na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, w budynku rozpoczął pracę urząd gestapo. Aresztowani Polacy byli tam przesłuchiwani, następnie umieszczani w Forcie VII, a potem w uruchomionym w 1943 r. obozie w Żabikowie. W piwnicach Domu Żołnierza funkcjonowało także tzw. więzienie domowe. W celach, na gołej posadzce przebywali skuci więźniowie, skąd wzywano ich na wielokrotne, połączone z torturami przesłuchania.
Obecnie na gmachu umieszczona jest tablica o treści: "Dom ten w latach 1939 -1945 był siedzibą gestapo. W powszechnej pamięci Polaków zapisał się jako miejsce hitlerowskich zbrodni - masowych aresztowań, tortur, męczeństwa, tragedii i śmierci tysięcy mieszkańców tzw. +Kraju Warty+"
Na zakończenie wszyscy uczestnicy złożą kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą bohaterów. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ itm/