Koncerty, wystawa fotografii oraz warsztaty muzyczne dla młodych artystów – to atrakcje XIII Zaduszek Jazzowych w Pińczowie (Świętokrzyskie). Imprezę w sobotę otworzy koncert pianisty jazzowego, pochodzącego z Ponidzia Artura Dutkiewicza, który zaprezentuje utwory z płyty „Traveller”.
„Zainteresowanie imprezą jest zawsze duże, ponieważ odwiedzają nas gwiazdy z całej Polski. Koncerty zawsze cieszą się olbrzymim powodzeniem, ponieważ w mieście aż tak dużo się nie dzieje, dlatego taka +pigułka jazzowa+ raz na rok jest czymś w sam raz” – wyjaśnił PAP Dutkiewicz, który jest jednocześnie dyrektorem artystycznym imprezy.
Podczas tegorocznych Zaduszek, które odbędą się w pińczowskim Belwederze – siedzibie Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury - zaplanowano cztery koncerty.
W sobotę goście będą mogli wysłuchać utworów z płyty „Traveller” zawierającą w całości kompozycje Artura Dutkiewicza. „Znakomity album – wspaniała muzyka, genialne granie wszystkich członków Tria, wyrafinowana przygoda intelektualna” – tak płytę „Traveller” zrecenzowano w magazynie Jazz Forum uznając ją za najlepszą płytę ostatnich miesięcy w skali światowej.
Kolejnym występem pierwszego dnia zaduszkowego grania w Pińczowie będzie koncert Regi Wooten Trio, w którym oprócz grającego na gitarze Wootena, występują basista Michał Barański i perkusista Tomasz Torres. Wooten to wirtuoz, swobodnie żonglujący technikami, stylami i gatunkami: od jazzu i freejazzowych improwizacji, poprzez funk i soul, po rock i pop.
Jak zapowiadają organizatorzy „to nie będzie koncert tylko dla koneserów jazzu, czy wirtuozów gitary. To będzie przede wszystkim doskonały spektakl, jak można bawić się muzyką, łączyć gatunki, czerpać z muzyki radość i przekazywać ją słuchaczom”.
W przerwie pomiędzy koncertami zaplanowano wernisaż otwierający wystawę fotografii Andrzeja Mochonia „Jazz. W dużym formacie”, która przedstawia muzyków z polskiej i zagranicznej sceny.
W niedzielę główną gwiazdą Zaduszek będzie światowej sławy wokalistka jazzowa – Karolina Glazer, która tylko podczas ostatnich sezonów wystąpiła ze swoim zespołem w niemal wszystkich krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych. Jej ostatnia nowojorska płyta „Crossings project” podbiła serca fanów jazzu w wielu zakątkach świata.
Wcześniej na scenie zaprezentuje się Gniewomir Tomczyk z debiutanckim albumem „Event Horizon”. Jego utwory są połączeniem jazzu ze stylem drum’n’bass – jednym z gatunków elektronicznej muzyki tanecznej.
Nowością podczas tegorocznych pińczowskiej imprezy będą warsztaty przeznaczone dla młodych muzyków. „Warsztaty perkusyjne poprowadzi Gniewomir Tomczyk, czyli osoba młodego pokolenia. Kwestią wokalną zajmie się Karolina Glazer, która będzie uczyła pewnej interpretacji śpiewu, standardów jazzowych” – wyjaśnił Dutkiewicz. Dodał, że warsztaty są eksperymentem i jeżeli będą cieszyły się dużym zainteresowaniem, to w przyszłości zostaną rozszerzone o kolejne instrumenty.
Na Ponidzie z koncertami przyjeżdżali dotąd m.in. wokalistki: Grażyna Auguścik, Anna Maria Jopek, Lora Szafran, Mika Urbaniak, Aga Zaryan, Dorota Miśkiewicz oraz instrumentaliści: Adam Makowicz, Krzysztof Ścierański, Jorgos Skolias, Wojciech Karolak, Marek Napiórkowski.
Impreza odbywa się pod patronatami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów.
Najbardziej znane w Polsce Zaduszki Jazzowe to krakowski festiwal, który w tym roku odbędzie się po raz 62. Impreza wzięła nazwę od terminu pierwszego wspólnego muzykowania polskich jazzmanów w Krakowie - w Dzień Zaduszny w 1954 r. Był to jedyny „wolny” od koncertów termin, w którym artyści dysponowali czasem i mogli razem zagrać. (PAP)
autor: Piotr Grabski
gr/ itm/