Najważniejsze wydarzenia z dziejów Warszawy i jej mieszkańców, archiwalne fotografie, artykuły prasowe, przepisy kulinarne, kartki o modzie czy wiersze o stolicy znalazły się w kalendarzu "Zdzierak warszawski" wydanym przez Dom Spotkań z Historią.
"Pomysł stworzenia +Zdzieraka+ wziął się z naszego poprzedniego projektu. Wcześniej robiliśmy takie kalendarium w postaci aplikacji na smartfony i portalu, to była +E-kartka z Warszawy+. Tam także codziennie użytkownik aplikacji otrzymywał informacje co danego dnia kiedyś w przeszłości wydarzyło się w mieście. Podczas trwania tego projektu udało nam się zebrać sporo ciekawych rzeczy. I po jego zakończeniu pomyśleliśmy, że fajnie byłoby je jakoś dalej upowszechniać i zastanawialiśmy się jak można to zrobić" - opowiadała PAP autorka koncepcji i tekstów do kalendarza Agnieszka Tomasińska z DSH.
Jak relacjonowała, właśnie w ten sposób narodziła się koncepcja kalendarza. "Doszliśmy do wniosku, że to publikacja pasująca do treści jakie mamy. A jeżeli chodzi o formę, to pasował nam właśnie tzw. zdzierak, bo tu każdej dacie jest poświęcona osobna kartka. Więc postanowiliśmy jakoś odświeżyć jego koncepcję, bo wiadomo, że on się trochę kojarzy z takimi kalendarzami +babcinym+. Natomiast my chcieliśmy ten kalendarz zrobić w formule dosyć nowoczesnej. Jest kolorowy, ma trochę większy format, został wydrukowany na innym papierze. Zależało nam by go skierować do jak najszerszej, także wiekowo, grupy odbiorców" - powiedziała Tomasińska.
Ideą kalendarza, jak zaznaczyła, jest przekazanie w przystępny, lekki sposób wiedzy o historii Warszawy. "+Zdzierak+ jest taką publikacją, w której nie zajmujemy się dziejami politycznymi, ale skupiamy się na takiej historii dnia codziennego, na jakichś mniej znanych faktach, ciekawostkach, które chcielibyśmy, żeby warszawiacy poznali. Dzięki tej lekkiej formie mamy nadzieję dotrzeć nie tylko do pasjonatów historii, ale także do osób, które po prostu tutaj mieszkają i może niezbyt wiele wiedzą o swoim mieście. I mamy nadzieję, że to będzie taki dosyć uniwersalny przekaz" - podkreśliła autorka koncepcji kalendarza.
"Jeżeli chodzi o przygotowanie jego treści staraliśmy się przede wszystkim znajdować jakieś fakty z przeszłości, które miały miejsce danego dnia. To rzeczy bardzo zróżnicowane. Mamy na przykład kartki przybliżające wydarzenia, które miały w Warszawie miejsce po raz pierwszy. Np. pierwsza audycja radiowa czy pierwsze latarnie elektryczne. Mamy tu także historie obiektów, które istnieją do dzisiaj i mijamy je chodząc po mieście, a może niezbyt wiele o nich wiemy. Np. mamy kartkę o najstarszym dziecięcym szpitalu w Warszawie przy ul. Kopernika, o otwarciu toru wyścigów konnych czy odsłonięciu pomnika Mickiewicza" - mówiła Tomasińska.
Przywoływane są także różne miejsca ważne dla warszawiaków kiedyś, których dzisiaj już nie ma. "Piszemy o Teatrze Letnim w Ogrodzie Saskim, o Dworcu Wiedeńskim czy Kinie Moskwa. Są też kartki przybliżające życie codzienne w Warszawie w różnych momentach z ostatnich 150 lat. Opowiadamy np. o pierwszym przepisach drogowych w mieście czy o tym jak dużo stajni było w latach 30. XX w. na Mokotowie. Staramy się uzmysłowić czytelnikowi jak wiele w stolicy się zmieniło i z jak innymi problemami warszawiacy zderzali się kiedyś, co też wydaje mi się takim ciekawym porównaniem" - podkreśliła autorka koncepcji kalendarza.
"Są także kartki poświęcone modzie czy kulinariom. Przywołujemy stare przepisy z książek kucharskich sprzed stu lat, odwołujemy się także do takiego guru kulinarnego z końca XIX w. Lucyny Ćwierczakiewiczowej i jej przepisów też trochę dajemy. Są również stare artykuły prasowe, fotografie, poezja o Warszawie. Wszystko dotyczy głównie XX w. z takimi +przyległościami+, bo jest też trochę kartek z II połowy XIX w. Tym bowiem okresem Dom Spotkań z Historią się zajmuje. Myślę, że +Zdzierak warszawski+ to świetna propozycja dla każdego, kto chce dowiedzieć się czegoś nowego o naszym mieście" - dodała Tomasińska. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/