We Wszystkich Świętych w Radomiu zbierane są datki na renowację nagrobków cmentarza przy ul. Limanowskiego. Dzięki kwestom prowadzonym od ponad 20 lat udało się odnowić 20 obiektów.
Organizatorem kwest jest Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego (SKOZCR) w Radomiu. "Nigdy nie zawiedliśmy się na ofiarności radomian. Również teraz prosimy o hojność i przekazywanie datków na dalsze remonty nagrobków" - powiedział prezes SKOZCR Jerzy Przyborowski. Kwesta na cmentarzu przy ul. Limanowskiego będzie prowadzona także 2 listopada.
Odwiedzający cmentarz chętnie wrzucają pieniądze do puszek wolontariuszy.
W tym roku Społecznemu Komitetowi udało się odnowić dwa XIX-wieczne nagrobki: rodziny Surmackich oraz pułkownika kawalerii i komendanta Radomia Jana Mileyki. Koszt prac to ponad 43 tys. zł. Jak podkreślił wiceprzewodniczący SKOZCR Sławomir Adamiec, do renowacji wytypowanych jest 30 nagrobków wymagających pilnych prac.
Odwiedzający radomską nekropolię chwalą zarządcę cmentarza - parafię św. Wacława za dbałość i porządek na cmentarzu.
W tym roku udało się dzięki wsparciu z UE odnowić starą cmentarną kancelarię. Od 1 listopada ma tam siedzibę Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. W budynku znajdują się także m.in. toalety publiczne i pomieszczenia monitoringu.
SKOZCR zbiera fundusze na renowację zabytków podczas organizowanych dwa razy w roku kwest: jednej na Wielkanoc i drugiej we Wszystkich Świętych. Komitet powstał w 1995 r. w związku z kradzieżą symbolu radomskiej nekropolii - rzeźby "Anioła Ciszy". Grupa radomskich społeczników zorganizowała w 1995 r. pierwszą kwestę. W 1996 r. "Anioł Ciszy" wrócił na grób Konstantego Mareckiego. W darze dla biskupa radomskiego rzeźbę wykonała miejscowa firma kamieniarska.
Cmentarz Rzymskokatolicki przy dawnym Trakcie Starokrakowskim, obecnie ul. Limanowskiego, w Radomiu powstał w 1812 r. Znajduje się na nim 28,5 tys. grobów, w których spoczywa ponad 200 tys. osób. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt, zasłużony radomski chirurg Ludwik Przybyłko, senator II RP Maciej Glogier oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ amac/