Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN wznowiło na Opolszczyźnie poszukiwania miejsc ukrycia szczątków żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego ps. Bartek. Specjalistom z IPN pomagają w pracy saperzy z Brzegu.
"2 listopada 2017 r. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji rozpoczęło kolejny etap prac poszukiwawczych mających na celu odnalezienie miejsc ukrycia szczątków żołnierzy Narodowy Sił Zbrojnych z Oddziału Henryka Flamego ps. Bartek. Aktualnie wraz z saperami z jednostki z Brzegu specjaliści IPN poszukują śladów, które pozwolą wytypować kolejne miejsca do przeprowadzenia prac archeologicznych" - poinformował IPN w poniedziałek.
Wiosną 2016 r. w pobliżu Starego Grodkowa pracownicy IPN odnaleźli i ekshumowali mogiłę, w której znajdowały się szczątki najprawdopodobniej partyzantów NSZ z oddziału "Bartka". Świadczyć o tym mogą znalezione charakterystyczne ryngrafy oraz wojskowe orzełki.
Równocześnie pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji prowadzą prace archeologiczne w dawnym majątku Scharfenberg nieopodal Łambinowic, gdzie w latach ubiegłych IPN odkrył "szczątki ludzkie w miejscu, które służyło za lokalne szambo".
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji przypomina, że "zbrodnia popełniona na żołnierzach z oddziału kpt. Henryka Flamego ps. Bartek to jedna z największych tajemnic powojennej historii podziemia antykomunistycznego". We wrześniu 1946 r. grupa partyzantów została zwabiona w lasy na Opolszczyźnie, pod pozorem ewakuacji na Zachód. Ponad 160 żołnierzy, zgrupowanych nieopodal wsi Barut, Starego Grodkowa i dawnego majątku Scharfenberg, został uśpionych i wysadzonych w powietrze bądź rozstrzelanych. Ci, którzy przeżyli zostali dobici strzałem w tył głowy.
IPN poszukuje miejsc ukrycia szczątków żołnierzy Henryka Flamego od 2012 roku. (PAP)
autor: Maciej Puchłowski
edytor: Paweł Tomczyk
mmmp/ pat/