Publikację krótkich biogramów ofiar komunizmu, w języku węgierskim i angielskim, rozpoczął na swojej stronie internetowej oraz na Facebooku węgierski Komitet Pamięci Narodowej (NEB) .
NEB podkreślił na swojej stronie internetowej www.neb.hu, że rozpoczyna publikację biogramów sto lat po zdobyciu władzy w ówczesnym Piotrogrodzie przez siłę głoszącą ideologię komunizmu.
„Bolszewicy i ich zwolennicy usiłowali na drodze ucisku, bezlitosnymi metodami usługujących im struktur siłowych zrealizować i rozpowszechnić na świecie swój program – choćby kosztem istnień ludzkich” – podkreślił Komitet Pamięci Narodowej.
Komitet podkreślił, że jego zamierzeniem nie jest publikacja pełnego spisu ofiar; chce jedynie, poprzez prezentowanie codziennie historii jednego człowieka, zadbać o pamięć ludzi, którzy padli ofiarami jednej z totalitarnych ideologii XX wieku – „czy to dlatego, że walczyli przeciw niej jako demokraci, czy też dlatego, że po prostu znaleźli się w nieodpowiednim czasie i miejscu”.
Jako pierwszy opublikowany został biogram urodzonego w 1846 r. Sandora Hollana seniora, który od 1868 r. pracował w Ministerstwie Robót Publicznych i Transportu, a następnie został dyrektorem Pocztowego Banku Oszczędnościowego. W 1907 r. przeszedł na emeryturę.
W nocy z 22 na 23 kwietnia 1919 r. został schwytany wraz z synem przez Straż Czerwoną, organ istniejącej od 12 marca do 1 sierpnia 1919 r. Węgierskiej Republiki Rad. Obu zabito strzałem w głowę na Moście Łańcuchowym w Budapeszcie, a ich ciała wrzucono do Dunaju.
W zeszłym roku NEB stworzył internetową bazę przywódców komunistycznych, którzy brali udział w dławieniu rewolucji węgierskiej 1956 r., a także sędziów i prawników uczestniczących w represjach, jakie potem nastąpiły.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ az/ kar/