Mundur, w którym Józef Piłsudski został pochowany w 1935 r., będzie można od wtorku oglądać na wystawie „Sztuka Legionów Polskich” w Muzeum Narodowym w Krakowie (MNK).
Po weekendowym, specjalnym pokazie munduru w MNK strój trafi na wystawę „Sztuka Legionów Polskich” także w gmachu głównym MNK.
W 2018 r. mundur powróci do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod Warszawą, które wypożyczyło obiekt krakowskiej placówce.
Mundur z muzeum w Sulejówku jest depozytem rodziny Piłsudskiego, marszałek nosił go przez ostatnie miesiące życia. „To właśnie w tym stroju marszałek został pochowany na Wawelu w 1935 roku” – powiedział PAP kustosz MNK Piotr Wilkosz.
W 1939 r., ze względu na pojawiającą się pleśń, z ciała marszałka zdjęto mundur, ciało planowano ubrać ponownie w nowy uniform w momencie przenosin do sarkofagu. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił jednak realizację tych planów i od tego czasu ciało marszałka pozostało w całunie.
Mundur, w którym Naczelnik był pochowany, trafił do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze. Kilka dni po wybuchu II wojny światowej wraz z częścią zbiorów muzeum został wywieziony z Polski i w 1940 r. przekazany, przebywającej na emigracji w Londynie, Aleksandrze Piłsudskiej.
W 1990 r. do Polski powróciły córki Marszałka, Wanda Piłsudska i Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska z rodziną. W 2004 r. rodzina sprowadziła zdeponowane w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Londynie pamiątki, w tym mundur. Obecnie stanowią one depozyt rodziny Józefa Piłsudskiego w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Wystawa „Sztuka Legionów Polskich” czynna jest w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie od czerwca 2016 r. Można ją zwiedzać do końca tego roku.
Na ekspozycji "Sztuka Legionów Polskich" zgromadzonych zostało 150 obrazów i rysunków oraz umundurowanie, broń i odznaki pamiątkowe. Prezentowane obiekty pochodzą z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i kolekcji prywatnych. Honorowy patronat nad wystawą objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. (PAP)
autor: Beata Kołodziej
edytor: Paweł Tomczyk
bko/ pat/