Wybitny pianista Adam Makowicz wystąpi z recitalem solowym w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w czwartek.
"Przyjęło się, że jazz jest muzyką ostrą, dynamiczną, niekiedy drapieżną. W moim wykonaniu jest bardziej melodyjny, z pewną nutą romantyzmu. Interesuje mnie delikatny swing, subtelny puls" - powiedział PAP pianista jazzowy i improwizator Adam Makowicz przed recitalem w radiowym studiu im. Lutosławskiego.
Pytany o program koncertu Makowicz odpowiedział, że o wyborze konkretnych standardów jazzowych czy własnych kompozycji zdecyduje tuż przed koncertem. "Być może zagram coś z Cole‘a Portera czy George'a Gershwina, ale wolę powiedzieć, że gram po prostu muzykę fortepianową. Słuchacze, którzy bywają na moich koncertach, to akceptują i chyba za to mnie lubią. Całą tajemnicą jest to, aby grać pięknie. To moje credo" - powiedział wirtuoz.
Adam Makowicz urodził się w 1940 r. w Czechach, w polskiej rodzinie mieszkającej wówczas na Śląsku Cieszyńskim. W 1946 r. z rodzicami powrócił do Polski. Zamieszkał w Rybniku. Był szczególnie utalentowany muzycznie. Rodzice marzyli dla syna o karierze klasycznego pianisty, 15-letniego Adama porwał jednak jazz.
W latach 50. muzyka jazzowa w Polsce była niemile widzianym i wręcz zakazanym owocem Zachodu. Ta muzyka, jak powiedział kiedyś Makowicz, "świat wolności i improwizacji", zafascynowała go do takiego stopnia, że jako nastolatek porzucił szkołę.
Jego oazą wówczas stał się krakowski klub jazzowy Helicon. Kilka lat później, w 1962 r. wraz z saksofonistą Januszem Muniakiem, którego wkrótce zastąpił trębacz Tomasz Stańko, Makowicz założył grupę Jazz Darings uważaną za pierwsze europejskie combo jazzowe. Współpracował wówczas także z Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Urszulą Dudziak, Wojciechem Młynarskim. Przez wiele lat swoją muzyką uświetniał legendarne już wtedy warszawskie festiwale Jazz Jamboree. Od połowy lat 1970 Adam Makowicz coraz częściej grywał koncerty solowe zyskując sławę i uznanie melomanów w Polsce i na świecie.
W 1977 r. dzięki rekomendacji Benny Goodmana oraz popularyzatora jazzu Willisa Conovera legendarny producent John Hammond zaprosił go na 10-tygodniowe tournee w USA. W tym czasie Makowicz nagrał solową płytę dla CBS Columbia zatytułowaną "Adam". W 1978 r. Makowicz wyjechał do USA po raz drugi, tym razem na 6-miesięczny kontrakt i od tego czasu Nowy Jork stał się jego stałym domem.
Występował w Carnegie Hall i klubie Cookery w Greenwich Village w Nowym Jorku. Zaproszony został też do udziału w Festiwalu Jazzowym w Newport w Rhode Island.
Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w 1981 r. wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w USA wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym, zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Ronalda Reagana "Żeby Polska była Polską", co zamknęło mu na kilka lat możliwość przyjazdu do kraju. Dopiero po roku 1989 r. mógł odwiedzić Polskę, do której teraz przyjeżdża regularnie.
Bardzo wysoko oceniony przez krytyków - jak podawał magazyn "Jazz Forum" - został występ w duecie z Leszkiem Możdżerem w Carnegie Hall we wrześniu 2004 r. Koncert – "pojedynek" między mistrzem i wschodzącą gwiazdą jazzu - został utrwalony na płytach CD i DVD. Nagranie to zostało uhonorowane "Platynową Płytą" przez wytwórnię EMI Music.
Poza utworami czysto jazzowymi Makowicz ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Chopina. Muzyk wspólnie koncertował z Krzysztofem Jabłońskim czy Stanisławem Drzewieckim z programem "Chopin klasycznie i na jazzowo". W USA wydał płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej, jedyną amerykańską płytę tego rodzaju w całości poświęconą temu kompozytorowi.
Pianista ma w repertuarze także utwory Gershwina, Berlina, Kerna, Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich. Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie, współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Jest też autorem kompozycji na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych, a także muzyki do filmów krótkometrażowych.
Recital Adama Makowicza organizowany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia odbędzie się w czwartek 23 listopada w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. (PAP)
autor: Anna Bernat
edytor: Paweł Tomczyk