Pozyskane jako dary 33 nowe eksponaty oglądać można będzie od środy w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Są wśród replika naszyjnika z bursztynem i spinek mankietowych, które podczas wizyty w Gdańsku w lipcu 2017 r. otrzymali księżna Kate i książę William.
Replika kolii bursztynowej "Qule" składa się z elementów złotych, naturalnego bursztynu bałtyckiego w kolorze mlecznym w kształcie kuli oraz łańcucha pokrytego unikalną czarną powłoką, natomiast spinki mankietowe "Elipse", wykonane są ze srebra, pokrytego szlachetną powłoką rodową oraz wiśniowego bursztynu bałtyckiego. Oryginały jako upominek z pobytu w Gdańsku podarował brytyjskiej parze książęcej w Dworze Artusa prezydent miasta Paweł Adamowicz. Biżuteria pochodzi z firmy S&A.
"Ten podarunek dyplomatyczny ma już swoją wartość historyczną" - powiedziała we wtorek PAP kierownik Muzeum Bursztynu, Joanna Grążawska.
Do podobnej kategorii eksponatów należy też bursztynowe godło Polski, które marszałek pomorski Mieczysław Struk otrzymał od mera Bałtijska (miasto w Obwodzie Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej - PAP) Siergieja Wiktorowicza Mielnikowa.
Wśród eksponatów, które znajdą się na wystawie w Muzeum Bursztynu, będzie też 11 darów, z lat 1965-2008, przekazanych przez spadkobierców trójmiejskich artystów Pawła i Marii Fietkiewiczów.
"Małżeństwo Fietkiewiczów należało do grona jednych z pierwszych bursztynników, którzy nadali bursztynowi inny charakter, zamykając go w srebrnych oprawach z charakterystycznymi zwielokrotnionymi cargami (rodzaj otwartej lub zamkniętej obręczy, opaski na kamieniu - PAP). Wykonywane przez tych artystów medaliony czy wisiory miały unikalny charakter" - oceniła Grążawska.
Do grupy bardziej powszechnych produktów, podarowanych gdańskiemu muzeum przez Tadeusza Befingera, należy zaś 18 wyrobów bursztynniczych wykonanych w latach 1984-95 w Spółdzielni Pracy Wytwórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego NOWA w Sopocie.
"Kiedyś mogły się one kojarzyć z tanią pamiątką znad morza. Dziś warto je pokazywać, gdyż stanowią świadectwo tamtych czasów, dokumentują pewien nurt i stylistykę masowych wyrobów bursztynniczych" - dodała kierownik Muzeum Bursztynu.
Wśród darów jest też sukienka, zaprojektowana przez Jolę Słomę i Mirka Trymbulaka, pochodzącą z kolekcji "Bursztynowa Jedenastka" przygotowanej z okazji, rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie, piłkarskich mistrzostw EURO 2012. Była ona pokazywana podczas Gali Mody i Bursztynu w 2012 r. w Gdańsku. Strój uzupełnia biżuteria z naturalnych, lekko szlifowanych bursztynów, autorstwa Danuty Burczik-Kruczkowskiej.
Wystawa prezentująca najnowsze dary dla Muzeum Bursztynu będzie otwarta do 18 marca 2018 r.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ mhr/