Kolekcję militariów polskich prezentuje od środy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Ta kolekcja pomoże zrozumieć naszą wielką historię, pamięć o naszych wspaniałych żołnierzach, bohaterach wojny obronnej 1939 r. - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
"To największy chyba zakup militariów w dziejach Muzeum Wojska Polskiego. Ponad 1800 eksponatów, reprezentujących dzieje Wojska Polskiego II RP, szereg innych przedmiotów, obrazujących kształt armii RP, pokazujących jak wyglądali żołnierze, oficerowie, jakim sprzętem się posługiwali, jak walczyli i jakie mieli wyposażenie" - podkreślił Macierewicz.
Jak dodał cieszy się, że Polacy będą mogli oglądać nowe zbiory, bo "mają prawo wiedzieć jak wyglądali żołnierze broniący ich bohatersko w 1939 r.". "Jestem dumny z tego zakupu. Cieszę się, że będzie on mógł być udostępniony polskiemu społeczeństwu (...), mając zwłaszcza na uwadze fakt, że już niedługo będzie otwarty nowy gmach MWP na Cytadeli" - powiedział Macierewicz.
Zdaniem wiceministra obrony narodowej Michała Dworczyka zbiór ten jest istotny, gdyż zawiera militaria polskie. "Bogactwo tej kolekcji pozwoli przedstawić wszystkie aspekty życia żołnierza w II RP, bo są tam tak niezwykłe przedmioty jak sztandary pułkowe, jak czapka marszałka, ale jest tam również zwykła bielizna żołnierzy (...), szereg przedmiotów, które w ogóle nie występowały w muzeach, albo były pojedyncze" - podkreślił. Jak dodał, zbiór ten "bez wątpienia będzie podstawą do kolekcji w nowym gmachu Muzeum, opisującej dwudziestolecie międzywojenne".
"To rzeczywiście (...) największy jednorazowy dopływ artefaktów do MWP. Kolekcja (...) militariów polskich. To wszystko pamiątki po wojsku polskim z lat 1914-50, ale gros tych muzealiów dotyczy lat 1918-39, czyli II RP" - wyjaśnił wiceminister Dworczyk. Zwrócił uwagę, że pośród nabytych przedmiotów znajduje się kombinezon lotniczy. "Do tej pory mieliśmy tylko jeden z Katynia" - powiedział wiceminister.
Dyrektor MWP Adam Buława podkreślił, że "jest to zbiór porównywalny z tzw. kolekcjami założycielskimi". "Kiedy płk Bronisław Gembarzewski został pierwszym dyrektorem Muzeum Wojska, bo taką nazwę nosiła wówczas ta placówka, to właśnie porównywalne rangą i rozmiarem kolekcje tworzyły wówczas zasób muzeum" - dodał.
W nowych zbiorach MWP znalazło 1800 zabytków, m.in. czapka-maciejówka marszałka Józefa Piłsudskiego oraz fotografia z jego autografem, znak oficerski "Parasol", kilkaset kompletów umundurowania i kurtek wojskowych z okresu międzywojennego, dwa sztandary z 1939 r., kilkadziesiąt kordzików, sto kilkadziesiąt szabel oficerskich, kolekcja bagnetów oraz ponad czterysta odznak wojskowych wykonanych przez jubilerów w srebrze i emalii.
"Dla mnie wyróżniająca się jest kolekcja 10 śmigieł do samolotów" - powiedział główny inwentaryzator MWP Roman Matuszewski, prezentujący nowe nabytki na wystawie.
Część nowo zakupionej kolekcji polskich militariów (ok. 400 eksponatów) jest prezentowana w Sali Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie MWP w Warszawie. Jak zapowiedział główny inwentaryzator MWP, "całość nowej kolekcji, po opracowaniu eksponatów" znajdzie się na ekspozycji w drugiej połowie 2018 r.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ nak/ agz/